Mida kõrgem on teie haridus, seda tõenäolisemalt olete lühinägelik
Hiljutine uuring näitas, et mida haritud on inimene, seda suurem on tõenäosus, et ta on lühinägelik. Siin selgitame, kuidas need kaks asja on seotud.
Vana müüt, et lühinägelikkus või lühinägelikkus on peamiselt tingitud geneetilistest teguritest, on ümber lükatud. Saksamaal läbiviidud uuring näitas, et lühinägelikuks muutumise tõenäosus suureneb iga lõpetatud kooliaastaga. Teisisõnu, mida haritud on inimene, seda suurem on tõenäosus, et ta on lühinägelik, sõltumata geneetilisest eelsoodumusest.
Mainzi ülikoolis läbi viidud uuringus uuriti lühinägelikkust 4658 Saksamaal osalejal vanuses 35–74 aastat. Suurt huvi pakkus lühinägelikkuse suurenenud esinemissagedus kõrgema haridustasemega inimeste seas. Keskkooli lõpetanute seas oli lühinägelikke 51%, koolitee poolelijäänutest aga vaid 21%.
Kuni 90% Ida-Aasia elanikest on lühinägelikud
Hariduse ja lühinägelikkuse vaheline seos on eriti ilmne Ida-Aasias, kus kuni 90% noortest täiskasvanutest on lühinägelikud. Kuigi võib eeldada, et Ida-Aasia geenid soodustavad selle piirkonna inimesi lihtsalt lühinägelikkuse tekkeks, ei näita seni läbi viidud uuringud asiaatide puhul suuremat geneetilist vastuvõtlikkust lühinägelikkusele.
Põhjus on tõenäolisem, et seal hakkavad lapsed ülikooli astumiseks valmistuma juba põhikoolis ning seetõttu loevad nad palju ja veedavad pikemat aega arvuti ees. Teine põhjus on lühemad väljas veedetud ajaperioodid, mis tõenäoliselt mõjutab ka lühinägelikkuse teket.
Liiga palju siseruumides tegevusi võib suurendada lühinägelikkuse tõenäosust
Võimalik kaitse lühinägelikkuse laialt levinud esinemissageduse vastu on veeta rohkem aega oma lastega õues. Uuringud on näidanud, et müoopia tekkeriski võib lastel vähendada, kui nad viibivad päevasel ajal umbes 15 tundi nädalas õues. Ja väljas veedetud aeg ei ole hea mitte ainult silmadele, vaid kogu kehale, hoides inimesi õnnelikuna ja tervena igas vanuses.
Samuti on oluline meeles pidada, et teie silmad vajavad aeg-ajalt puhkust. See hõlmab mitte tegelemist tegevustega, mis nõuavad asjade tähelepanelikku vaatamist (nt lugemine või arvutite või nutitelefonide kasutamine) rohkem kui 30 tundi nädalas.
Tänapäeva maailm on põnev. Teadusuuringud annavad meile pidevalt suuremat ja põhjalikumat teavet silmade tervise ja selle säilitamise kohta. Vaevalt oleksime osanud arvata, et haridus võib olla seotud lühinägelikkusega, kuid seos on loogiline. Rohkem haridust tähendab rohkem lugemist, rohkem õppimist ja rohkem pinget meie silmadele. Ja sellel on meie silmadele tagajärjed, kui me nende eest ei hoolitse. Sama kehtib ka meie laste kohta – rohkem siseruumides veedetud aega tähendab rohkem aega, mis kulub objektide lähedalt vaatamisele ja võib seetõttu põhjustada probleeme kaugel asuvate objektide nägemisega.
KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?
Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.