Mis on arvuti vaatamise sündroom?

Arvuti vaatamise sündroom ehk inglise keeles computer vision syndrome (aga ka digital eye strain) on üha sagedasem probleem tänapäeva inimestel. Sisuliselt tähendab see nägemisprobleeme, mis tulenevad liigsest lähitööst arvutiga, telefoniga, tahvelarvutiga ja e-lugeriga. 

Põhilised sümptomid on silmade väsimus, kuivus ja punetus, silmakoopa valu, raskendatud pilgu ümberfookustamine (lähedale ja kaugele), udune nägemine, vahel ka torkimis ja ebamugavustunne silmades ning ka pea-, kaela- ja kuklapiirkonna valud.

Kaebused on üldjuhul põhjustatud halvast valgustusest (liiga intensiivne valgus võib ekraanilt peegelduda ning liiga hämar ruum koormab silma kohanemisvõimet), halvast istumisasendist, valest ekraani kaugusest, korrigeerimata prillivajadusest ja kombinatsioonist kõigest eelnevast.

Kuidas hoiduda arvuti vaatamise sündroomist?

 Oluline on teha piisavalt puhkepause nii silmadele kui ka kehale. Aitavad ka erinevad silmaharjutused, nagu näiteks ka 20-20-20 reegel – iga 20 minuti tagant vaadata vähemalt 20 sekundi jooksul 20 jala ehk 6 meetri kaugusele. Selline tegevus võimaldab silmaläätsel ja silmaläätse pingutavatel lihastel taastada oma esialgse kuju ning nii ei teki silmade spasmi ehk lihaskrampi silmades. Rohkem saad silmaharjutuste kohta lugeda HERE.

 Korrigeeri arvutiekraani ja istumisasendi kõrgust. Arvutiekraani keskpunkt peab olema 15-20 kraadi silmadest allpool. Kuvar peaks olema pigem kaugemal kui lähedal (vähemalt 50 cm) või käe haardeulatuse kaugusel. Kindlasti tuleks vältida ka valgusallikate peegeldumist arvutiekraanilt. Võimalusel eelistada reguleeritava kõrgusega lauda või tooli, mille asend peab olema just vastavalt sinu kehale sätitud.

 Seadista oma nutiseadmed nii, et need lülituks õhtuti kollase- ehk öövalguse peale. Digiekraanidelt kiirgav sinine LED-valgus võib silmi ärritada, eriti kui seadmed asuvad silmadele lähemal kui 50 cm. Sinise valguse filter on aga kollase värvusega ning mõjub hämaral ajal silmadele leebemalt.

 Lase oma silmi kontrollida. Prilliretsepti vajadusel tuleks õige tugevusega prillid hankida ning abi võib olla ka niisutavatest silmatilkadest. Võimalusel soovitame vältida kontaktläätsede kandmist, kuna see põhjustab silmade kuivust ning võib soodustada silmapõletike teket.

 Ja lõpetuseks – ära unusta silmi pilgutada! Ekraani ees viibides võib ununeda silmi piisavalt pilgutada, mis on üheks tüüpilisemaks silmakuivuse põhjuseks.

Home » Mis on arvuti vaatamise sündroom?

Take our quick quiz to find your path to glasses-free living

Take our 2-minute test to see if laser eye surgery can unlock a new world of clear vision for you.

Teemad

Customer experiences

Embrace a brighter world, free from glasses and contacts

Step into a life of visual freedom and discover is laser eye surgery is right for you with a appointment

Embrace a brighter world, free from glasses and contacts

Step into a life of visual freedom and discover is laser eye surgery is right for you with a appointment

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.