Kas kontaktläätsed on planeedile kahjulikud?
Kliimaaktivistid on läbi oma aktiivse tegevuse pannud inimestele üha enam südamele taaskasutamist, ümbertöötlemist ja vanast uue loomist. Ikka selleks, et ka meie lastelastel oleks puhas, väekas ja turvaline Maa, kus elada.
Aktivistid on üha sagedamini tulnud välja lausetega, mille kohaselt paljud taime- ja loomaliigid kannatavad kliimakriisi tõttu ning jätkusuutliku tuleviku tagamiseks peaksime muutma oma praegust eluviisi.
Kuigi vahel võib tunduda, et ühe indiviidi panus kliimakriisi on märkamatult väike, siis tegelikult mitte. Igaüks meist saab poodi minnes kaasa haarata riidest taaskasutatava koti ja mitte võtta kilekotti. Või vähendada plastiku ja pakendite tarbimist. Või vahetada oma auto elektrilise vastu ning eelistada mahetoitu.
Teadmatus muudab asja keeruliseks
Alustamise keerukus seisneb tihtipeale teadmatuses. Me ei tea, mida teistmoodi teha, et toetada kliimakeskkonna stabiilsust, planeedi paranemist ning vähendada reostust. Väikesed igapäevased “planeeditapjad”, nagu neid kutsutakse, ei tule sageli meile endale meeldegi.
Võtame kasvõi kilekoti kasutamise näide, kuid toome veelgi tavapärasema, väga laialt levinud ja kahjuks äärmiselt vähe teadvustatud igapäevase tegevuse, mis reostab meie planeeti – näopuhastusvahendid. Need sisaldavad plastikust koorivaid mikrohelmeid, mis lähevad läbi kanalisatsioonifiltrite ning kahjustavad kalade lõpuseid.
Kogu planeeti kahjustavas jadas on aga veel midagi, mida teevad eelkõige just nägemisvaevustega inimesed. Optixal Expressi uuring näitab, et kontaktläätsed võivad olla ühed seni avastamata igapäevaselt väikesed looduse reostuse allikad. Umbes 150 miljonit inimest üle maailma kannab kontaktläätsesid ja seda mitte ainult nägemise parandamiseks, vaid ka nii ilu, Halloweeni, spordi ja teraapilistel põhjustel. Isegi, kui kontaktläätsed on väikesed ja õhkõrnad, võivad need keskkonnale tahtmatut reostust põhjustada.
Väikesed plastikust tükid, mis kahjustavad planeeti
Selleks, et uurida lähemalt kontaktläätsede mõju planeedile, avaldas kontaktläätsede ja silmalaseroperatsioonide pakkuja Optical Express uuringu, milles jagavad oma põhjalikke avastusi sel teemal.
Uuring näitab, et 97 % kontaktläätsede kandjatest kahjustavad tahtmatult ja teadmatult keskkonda, sest viskavad kasutatud läätsed minema. Ainuüksi Suurbritannias visatakse tavakasutajate poolt minema 780 miljonit kontaktläätset aastas. Need jõuavad prügilatesse, kanalisatsiooni jne, kus nad muutuvad plastikreostuseks.
Plastikreostus on erakordselt kahjulik, sattudes keskkonda, kus laguneb mikroplastiku tükikesteks. Nii reostavad need ookeani, jõgesid ja seavad ohtu kogu mereelu. Lisaks muule igapäevaselt äravisatavale plastikule võtab kontaktläätsede ja nende plastikust pakendite looduses kõdunemine aega enam kui 500 aastat.
Siit aga küsimus: kui selline väike asi nagu kontaktlääts saab teha planeedile sedavõrd suurt kahju, siis kas tarbijana on mõttekas neid üldse kasutada?
Tarbijana on meil alati valik
Uuringus osalejatelt küsiti, kas nad on saanud piisavalt infot kontaktläätsede mõju kohta keskkonnale ning kas nad teavad alternatiivseid nägemise parandamise meetodeid. Nagu arvata võib, siis valdav enamus polnud kunagi varem teadlikult mõelnud sellele, et kontaktläätsed on plastikust ja need mõjutavad keskkonda. Millised oleksid aga paremad alternatiivid nägemise parandamiseks?
Nägemist saab korrigeerida erinevalt. Saab kanda optilisi prille, mis on võrreldes kontaktläätsedega kindlasti silma- ja keskkonnasõbralikum lahendus. Järgmine võimalus on kasutada plastikust kontaktläätsesid, mis on kahtlemata geniaalsed leiutised ja abiks miljonitele inimestele üle maailma, aidates neil saada ligipääsu selgele ja mugavale nägemisele. Kahjuks käib aga positiivse poolega kaasas ka negatiivne – aastatepikkune “sõltuvus” , summaarselt meeletult kallis hind ning silmapõletiku oht läätse kandjale.
Kui on soov olla nägemisabivahenditest sõltumatu, tõsta oma elukvaliteeti ja pikemas perspektiivis hoida oma raha kokku, on parimaks võimaluseks silmade laseroperatsioon. Nii saab hommikuti ärgata suurepärase nägemisega, mõtlemata prillidele, läätsedele ja muudele lisatarvikutele ning oma päeva mõnusalt alustada. Samuti saab astuda ühe väikse aga olulise sammukese, et olla meie planeedi vastu sõbralikum, vähem tarbida ja jätta endast maha väiksem jälg.
ПОДХОДИТЕ ЛИ ВЫ ДЛЯ ЛАЗЕРНОЙ КОРРЕКЦИИ ЗРЕНИЯ?
Уделите 1-2 минуты, пройдите быстрый тест и узнайте! В случае положительного ответа мы БЕСПЛАТНО пригласим Вас на диагностику зрения.