Maria Magdaleena kirjutab: Laserid? Minu silmades? Laske käia!
Täna räägime lõpuks sellest, kuidas laserprotseduur patsiendi vaatenurgast tegelikult välja näeb. Siinkohal ka hoiatus: mõned kirjeldused võivad olla ebamugavad inimestele, kes on ülitundlikud silmade puudutamise suhtes, aga loo lõpp on õnnelik, ausõna.
Ettevalmistus laserprotseduuri päevaks
Flow 2.0 protseduuriks valmistumise juures ei olnud midagi eriti keerulist. Vast kõige olulisem ja potentsiaalselt tüütum on läätsekandjatel meeles pidada, et vähemalt kümme päeva enne protseduurile tulekut ei tohi kontaktläätsesid kanda, et silmad oleksid parimas võimalikus vormis. Kuna mina ise kandsin enamasti prille, ei olnud see minule kuigi raske, kui olin kord välja arvutanud, millal on viimane võimalus läätsesid kanda.
Süüa-juua võib nagu tavaliselt, aga vähemalt 24 tundi enne protseduuri ei tohi juua alkoholi. Seega on alkoholi tarbivatel inimestel mõtet tähele panna, mis päeval ja mis kell protseduur toimub ja kas see mõjutab kuidagi elurütmi. Minu protseduur näiteks jäi mu sünnipäeva ja jõulude vahele, mistõttu pidin veidi arvutama, millal klaase kokku lüüa. Igasugune silmameik tuleb eemaldada vähemalt 8 tundi enne protseduuri ja protseduuri päeval ennast parfüümiga lõhnastada ei tohi.
Kuna elu on selline nagu ta on, jäin mina veidi enne protseduuri päeva haigeks ja jõudsin juba kahtlema hakata, kas mul on üldse võimalik broneeritud ajal kohale ilmuda. Paar päeva enne helistasin kliinikusse, et nõu küsida. Kirjeldasin sümptomeid ja haiguse kulgu, sain ilusti maha rahustatud ning õnneks tervenesin piisavalt kiiresti, et ei pidanud midagi edasi lükkama.
Laserprotseduuri päev
Laserprotseduuri päeva võtsin töölt täiesti vabaks. Seljas mu kõige mugavamad riided, laekusin aegsasti kliinikusse, et oleks piisavalt aega sisse elada. Olin veidi pabinas, aga õnneks mitte nii palju, et pidanuksin rahusteid küsima. Moraalseks toeks oli mul kaasas sõbranna, kes ennast mulle sohvriks pakkus. Võimalusel soovitan ühe sõbra, armsama või pereliikme kaasa võtta, aga kindlasti pole mõtet kohale ilmuda terve perega—kliiniku ootesaalis pole kuigi suure melu jaoks ruumi.
Kohapeal läks kõik jube väledalt. Kokku veetsin seal vast poolteist tundi, millest suurem osa kulus erinevate vestluste ja ettevalmistuste peale. Kõigepealt pandi mind istuma laua taha koos karbitäie päikeseprillidega, mille hulgast sain endale pärast protseduuri silmade kaitsmiseks sobiva paari valida. Tegu ei ole muuseas mingi suvalise ühekordseks kasutamiseks mõeldud kraamiga; prillid, mille tol päeval välja valisin, on kvaliteetsed ja ilusad ning tänaseni mu põhilised päikeseprillid.
Kliinikust sain enne protseduuri kaasa ka kõik vajalikud ravimid, kirjalikud juhendid ja skeemid, et isegi minusugune tuulepea teaks täpselt, kuidas lähinädalatel tegutseda. Kõiki skeeme selgitatakse põhjalikult ja keerulist seal midagi ei ole. Sain kaasa ka telefoninumbrid, kuhu vajadusel murega helistada.
Ka silmatilkasid ei pea ise kaasa võtma, neid saab kliinikust päris suure hunniku kaasa. Pärastiseks antakse kaasa ka paar doosi Xanaxit juhuks, kui järgnevatel öödel peaks olema raskusi uinumisega (etteruttavalt: see võib juhtuda).
Kõige emotsionaalsem hetk enne laseri alla minekut oli võimalus visata oma prillid selleks ette nähtud anumasse, mis on eelnevalt laserprodseduuril käinud inimeste poolt täidetud sadade kasutuks muutunud prillipaaridega. Mina otsustasin oma prillid siiski koju kaasa võtta ja esikus aukohale panna—puhtalt sentimentaalsetel põhjustel (jube ilusad raamid olid… ja kallid ka!).
Kauaoodatud Flow 2.0 laserprotseduur
Kõigile, kes ootasid midagi dramaatilist, pean kardetavasti valmistama kerge pettumuse: Flow 2.0 laserprotseduur ise on tõesti lihtne, väga kiire ja suhteliselt mugav.
Mind juhatati kabinetti ja pandi lamama. Kirurg seletas ilusti lahti, mida teeb ja mida minult ootab. Ülesanne lihtne: vaata rohelist täppi. Nagu mind varasemate konsultatsioonide käigus ka rahustati, selgus, et valesti ei ole patsiendina väga midagi võimalik teha.
Siis tuimestati silmamunad ära, mis oli võrdlemisi veider tunne. Sest valus see ei ole ja muidu ka eriti midagi tunda pole—aga samas tead, et keegi askeldab su silmades. Minu kirurg vestles minuga natuke tühjast-tähjast, et mu tähelepanu sellelt võrdlemisi häirivalt faktilt eemale tõmmata.
Kummagi silma laserdamine võttis minu mäletamist mööda alla minuti. Need sekundid olid veidi ebamugavad—selle aja jooksul on tunda kerget…. Kõrbelõhna. See aisting pani mind küll korraks mõtlema, kui imelik ikkagi on laseriga silmi “poleerida,” aga pikaks filosoofiliseks mõtiskluseks ei olnud aega, sest kõik oligi juba möödas. Kui laser on lõpetanud, pannakse silmadele kaitseks peale kontaktläätsed, mis peavad silmas püsima täpselt nädala. Selle aja jooksul peab olema ettevaatlik, et vett silma ei läheks. Nende kaitsvate läätsede eemaldamiseks pannakse kliinikus kohe ka aeg kalendrisse.
Kohe pärast protseduuri sain aru, et silmad olidki selged—küll aga ei olnud tunne kohe täiesti normaalne. Silmad olid väsinud ja veel tuimestuse mõju all, mistõttu tabas mind tugev soov neid lihtsalt kinni hoida. Siinkohal on oluline mainida, et pärast protseduuri peab vältima silmade hõõrumist. Jah, tegelikult on soovitatav silmade hõõrumist alati vältida, aga eriti just vahetult pärast laserprotseduuri. Õnneks tundsin mina, et silmatilkadest piisas, et kuivus- ja ebamugavustunnet leevendada. Esimese kolme tunni jooksul peab tilkasid kasutama umbes iga 15 minuti tagant ja siis vähemalt kord tunnis, või siis nii tihti kui vajadus tekib.
Mind sõidutas kliinikust koju seesama moraalseks toeks tulnud sõbranna, kes mind terve aja kohapeal ootas. Protseduuri hinna sisse kuulub aga ka KSA poolt tellitud taksosõit, nii et turvaliselt koju jõudmise pärast muretsema ja liikluses seiklema ei pea.
Mina panin kliinikust lahkudes oma uued päikeseprillid kohe pähe ja jätsin nad sisuliselt kolmeks päevaks ette. Osaliselt sellepärast, et silmad olid tundlikud, aga osaliselt—kui nüüd päris aus olla—seetõttu, et tundsin ennast nagu rokkstaar. Ja mul ei ole kahju seda tunnistada.
Kui olin ilusti koju jõudnud, algas rangelt ekraanivaba aeg ja protseduurist taastumine.
Selle seeria viimases osas räägime sellest, kuidas laserprotseduurist toibumine täpsemalt välja näeb ja mida oodata esimeste päevade, nädalate ja kuude möödudes.
ПОДХОДИТЕ ЛИ ВЫ ДЛЯ ЛАЗЕРНОЙ КОРРЕКЦИИ ЗРЕНИЯ?
Уделите 1-2 минуты, пройдите быстрый тест и узнайте! В случае положительного ответа мы БЕСПЛАТНО пригласим Вас на диагностику зрения.