Seentel on hämmastav võime parandada inimeste ja meie planeedi tervist

Arikliautor: Lindsay Oberst
Food Revolution Network​ / foodrevolution.org

Sa oled arvatavasti kuulnud, et seened on kasulikud. Tegelikult lausa nii kasulikud, et inimesed tarvitavad neid tihti ravimitena. Võib-olla oled teadlik ka sellest, et peaaegu kõik iidsed tsivilisatsioonid üle maailma kasutasid tuhandete aastate vältel seeni nende tervendavate omaduste tõttu. Vanad egiptlased kutsusid seeni lausa surematuse taimeks. Aga sa ei pruugi aimatagi, kuivõrd suurel määral võivad söögiseened parandada inimeste ning ka meie planeedi tervist.

Seentel on inimese tervisele mitmeid kasulikke toimeid

Võib-olla tuleb sulle üllatusena, et inimene on seeneriigiga lähemalt seotud kui ühegi teise (taksonoomilise) riigiga. Mõned seentes sisalduvad põhimolekulid on inimese toidulaual olnud nii kaua, et meie keha on muutunud neist lausa sõltuvaks – see võib olla ka osaliselt põhjuseks, miks seened meile nii kasulikud on.

Seened on väetoit ning üks kõige enam tervist edendavaid toiduaineid maakeral.

Ligikaudu 50  % söögiseentest peetakse funktsionaalseteks toiduaineteks, mis tähendab, et neil on lisaks toiteväärtusele ka potentsiaalselt positiivne mõju tervisele.

Lugematud teadusuuringud on leidnud palju erinevaid viise, kuidas seened võivad raskete terviseprobleemide ennetamisel ja ravimisel kasulikud olla ning ka üleüldiselt inimeste tervist parandada. On avastatud, et seente tarbimine võib kasuks tulla enam kui 200 terviseprobleemi korral ning seentel on kehale üle 100 kasuliku toime.

Seente toiteväärtus

Seentel on väga suur toiteväärtus. Neis on vähe kaloreid ning nad on suurepärased kiudainete ja valguallikad. Lisaks on seentes palju kasulikke toitaineid, sealhulgas B-grupi vitamiine, seleeni, kaaliumi, vaske ja (eriti juhul, kui seened on kasvanud päikese käes) D-vitamiini. Kuigi seened on enamasti valget värvi, on neis sama palju antioksüdante kui värvilisemates puu- ja köögiviljades.

Immuunsüsteemi tugevdamine seente abil

Uuringud on leidnud, et seente söömisel võib olla ka märkimisväärne immuunsust tugevdav toime. Florida Ülikooli toidukeemia ja toitumisteaduste osakonna läbi viidud kliinilises uuringus selgus, et igapäevaselt shiitake-seeni süües paraneb inimese immuunsus niisugusel viisil, mida teadaolevalt ei suuda esile kutsuda ükski täna turul olev ravim. Lisaks leiti, et laialt levinud aedšampinjonidel, nagu ka paljudel teistel seeneliikidel, võib olla põletikuvastane toime.

Teadusajakirjas “Nutrition 2012. aastal avaldatud uuringu järgi võib seente söömine aidata ära hoida ka hingamisteede haigusi.

2015. aastal ajakirjas “Nature” avaldatud uuringu järgi võivad seened parandada sooletrakti mikrofloorat, mis ühtlasi aitab potentsiaalselt kaasa ülekaalulisuse ravimisele.

Pikem eluiga seente abiga

Antioksüdandid võivad pikendada eluiga ning muuta sind tervemaks. Antioksüdantiderohke toitumine aitab kehal toime tulla oksüdatiivse stressiga, kaitstes rakke vabade radikaalide eest, mis neid kahjustada võivad.

Ehkki peaaegu kõik söögiseened annavad kasulikke toitaineid, sisaldavad järgnevad seitse seent tõestatult kõige enam antioksüdante, mis võivad sinu eluiga pikendada:

 • harilik kivipuravik;
 • kuldservik;
 • Agrocybe aegerita;
 • austerservik;
 • lõvilakk;
 • leht-kobartorik ehk maitake-seen;
 • shiitake-seen.

Parem seedimine seente abil

Seente näol on tegu kõhusõbraliku toiduga. Seened on prebiootikumid, mis tähendab, et nad soodustavad heade bakterite kasvu ja aktiivsust seedesüsteemis. Seened aitavad inimese mikrobioomis tõsta näiteks selliste kasulike bakterite osakaalu, nagu Lactobacillus acidophilus ja bifidobakterid.

Kaalulangus seente abil

Seentel on kõrge toiteväärtus ning seejuures on neis vähe kaloreid ja rasva. Lisaks sisaldavad nad kaht tüüpi kiudaineid, beetaglükaane ja kitiini, mis aitavad tekitada täiskõhutunnet ja vähendada söögiisu.

Ühes uuringus anti inimestele süüa vähem liha ning sellevõrra rohkem seeni. Kõigest ühe aasta jooksul oli paranenud inimeste enesetunne, nende kaal oli märkimisväärselt langenud, esines vähem diabeeti ning vererõhk ja kolesterooli tase olid madalamad.

Seened aitavad kasvajate vastu võidelda

Kõige tuntumad on seened aga oma võimalike vähivastaste omaduste tõttu. Seened sisaldavad lektiininimelisi valke, mis suudavad ebanormaalseid ja vähirakke siduda ning suunata nad immuunsüsteemi poolt hävitamisele. 2016. aastal ilmus ajakirjas “Molecules” artikkel, kus öeldi järgnevat:

Hulk uurimusi on näidanud, et seened aitavad võidelda rinnavähi, hepatotsellulaarse kartsinoomi (üks maksavähi vorme), emakakaelavähi, kõhunäärmevähi, maovähi ja akuutse leukeemiaga. Lisaks on paljudest seeneliikidest leitud kasvajavastaseid ühendeid.

Ameerika naiste seas on rinnavähk levikult teine vähiliik. Seega on teadlased seente rinnavähivastaste omaduste kohta palju uurimusi läbi viinud.

Perthis asuva Lääne-Austraalia Ülikooli 2000 osalejaga uurimusest selgus, et naiste seas, kes tarbisid vähemalt 10 grammi värskeid seeni päevas, oli rinnavähi tekke võimalus 64   % väiksem.

Seened ja meie planeedi tervis

Lisaks inimeste enda tervisele on seened ka meie planeedile kasulikud. Ülemaailmselt tunnustatud mükoloog Paul Stamets on välja toonud, et seened võiksid olla lahenduseks mitmetele tõsistele globaalsetele probleemidele.

Oma ülimenukas TED talk’i ettekandes selgitab Paul Stamets, et seened suudavad:

 • likvideerida naftareostusi üle kogu maailma;
 • imada endasse põllumajandusreostust;
 • võidelda rõugete ja gripiviirustega;
 • võidelda kahjulike putukatega;
 • luua põldude ja uute metsade tarvis viljakat pinnast ning
 • saada tulevikus jätkusuutlikuks kütuseallikaks.

Vaata seda põnevat videoettekannet, et saada teada, mida seened veel maailma päästmiseks teha võivad:

Üks huvitav fakt on ka see, et seened on oluline osa aineringlusest looduses.

Kui seeni ei oleks, siis puuduksid ka taimed, kuna seened ja seeneniidistik lagundavad kivimeid ja orgaanilist ainet, muutes need mullaks, mis on taimede toitumise põhialuseks.

Kuidas lisada oma toidulauale rohkem seeni

Selleks et oma toidulaual seente osakaalu suurendada, on neid võimalik väga erinevatel viisidel toitudesse lisada. Pea lihtsalt meeles, et seeni tuleks tarvitada kuumtöödeldult (põhjus on välja toodud siin) – suppides, praetult ja koostisainena erinevates lihaasendajates.

Kõige parem variant on süüa regulaarselt erinevaid ökoloogiliselt puhta päritoluga seeni. On võimalik valida valgete ja pruunide šampinjonide, portobelloseente, shiitake– ja maitake-seente, reishi-seente (ehk läikvaabikute) ja teiste söögiseente vahel.

Ole ettevaatlik, kuna paljud looduslikult kasvavad seened ei ole söödavad ning on inimesele mürgised. Seega ei tohiks söögiks korjata seeni, mida sa ei tunne. Seeni võib aga ka ise kasvatada.

Lisamaks oma toidulauale rohkem seeni ühes nende kasulike omadustega, võid alustada näiteks sellest kooresest seenepastast, mis on 100   % taimne ning tõeliselt maitsev.

Kui soovid rohkem teada saada selle kohta, kuidas seened vähki ennetada ja sellega võidelda suudavad, ning, milliseid seeni ja kuidas võiks igapäevaselt tarvitada, siis loe seda artiklit.

Originaalartikkel“Mushrooms Have Stunning Powers to Heal People and the Planet”

Samal teemal: International Journal of Microbiology 2015 Edible Mushrooms: Improving Human Health and Promoting Quality Life”

Hoiatus: Käesolev artikkel ei ole mõeldud meditsiinilise nõuande, diagnoosi ega ravisoovitusena. Selles väljendatud seisukohad ei kattu tingimata KSA Silmakeskuse ega selle töötajate omadega.

Video TED Talk / Paul Stamets ” 6 ways how Mushrooms can save the World”

Home » Seentel on hämmastav võime parandada inimeste ja meie planeedi tervist

ПОДХОДИТЕ ЛИ ВЫ ДЛЯ ЛАЗЕРНОЙ КОРРЕКЦИИ ЗРЕНИЯ?

Уделите 1-2 минуты, пройдите быстрый тест и узнайте! В случае положительного ответа мы БЕСПЛАТНО пригласим Вас на диагностику зрения.

Темы

Klientide kogemused

ВНЕСИТЕ В ЖИЗНЬ ЯСНОСТЬ!

Первым шагом к жизни без очков является диагностика зрения Flow 2.0, которая покажет, подходите ли Вы для лазерной коррекции зрения.

ВНЕСИТЕ В ЖИЗНЬ ЯСНОСТЬ!

Первым шагом к жизни без очков является диагностика зрения Flow 2.0, которая покажет, подходите ли Вы для лазерной коррекции зрения.

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.