5 toitu, mis aitavad külmetushaiguste vastu

Need viis toiduainet aitavad tugevdada immuunsüsteemi ja hoiavad haigused eemal.

 1. SEENED

Küpsetatud seened tugevdavad organismi vastupanuvõimet haigustele, aktiveerides kehas loomulikud tapjarakud, mis ründavad viirusega nakatunud rakke. Seened aitavad toota ka suus ja hingamisteedes olevaid immuunkehi.

 1. RISTÕIELISED KÖÖGIVILJAD

Kapsas, lehtkapsas, lillkapsas, broccoli, rooskapsas, nuikapsas, spargelkapsas, ürt-allikkress jt ristõielised köögiviljad sisaldavad glükosinolaate, mis muudetakse hakkimisel või närimisel immuunsust tugevdavateks isotiotsüanaatideks. Ristõielisi köögivilju tuleks toorelt süüa iga päev.

 1. MARJAD

Marjad sisaldavad rikkalikult C-vitamiini ja antioksüdante nagu flavonoidid ja resveratrool, mis kaitsevad hingamisteede viiruste eest. Leedrimarjamahla joomine aitab võidelda gripisümptomitega.

 1. SIBULAD JA KÜÜSLAUK

Laukude perel on vähivastased ja immuunsust tugevdavad omadused. Küüslauk sisaldab fütokemikaale, mis tapavad viiruseid. Laukude kasulikud omadused aktiveeruvad, kui neid hakkida või toorelt närida. Mugulsibulat ja rohelist sibulat tasub salatile lisada iga päev, näiteks lisa küpsetatud juurviljadele paar lusikatäit hakitud sibulat.

 1. VALITUD TOIDULISANDID

Viimastel aastatel on selgunud, et enamus pakutavatest toidulisanditest on parimal juhul vaid raha tuulde loopimine, kuid mõnigaid neist julgeksime toetudes teaduspublikatsioonidele teile ikkagi soovitada: D-vitamiini, tsinki, joodi ja B12-vitamiini sisaldavad toidulisandid aitavad hoida põletikud eemal ning kiirendada külmetushaigustest ja gripist paranemist.

Kuus nippi, millega arstid ja õed külmetushaiguseid ja grippi väldivad
Meditsiinitöötajad tegelevad iga päev haigetega. Siin on mõned praktilised nipid, mis aitavad neil gripihooajal terve püsida.

 1. Pese käsi

Käed võtavad kõige lihtsamini pisikuid külge, seetõttu tuleb neid mitu korda päevas korralikult seebi ja veega pesta ja kuivata seejärel käed korralikult.

 1. Ära pane käsi suhu

Söö ainult noa ja kahvliga, et käed ja sõrmed nägu ega suud ei puutuks.

 1. Ära puuduta asju

Pisikud pesitsevad avalikes kohtades kõikjal – arvuti klaviatuuril, telefonil, ukselinkidel, isegi pastakal, mida allkirja andmiseks kasutad. Hea nipp on kanda oma pastakat kaasas (ja mitte seda teistele laenata), kasuta vajadusel alkoholibaasil niiskeid salvrätte, et käsi desinfitseerida, ning tasub lihtsalt sageli käsi pesta.

 1. Tee trenni

Uuringud on näidanud, et füüsiline koormus tugevdab immuunsüsteemi. Kui sul on vaid köha ja aevastad, siis on treening lubatud, ent palaviku ja külmavärinate korral tasub kodus puhata, kuni tunned end paremini.

 1. Hinga välja

Kui keegi su lähedal köhib või aevastab, hinga aeglaselt välja ja eemaldu temast. Nii väldid tema pisikute sisse hingamist.

 1. Maga piisavalt

Inimese keha vajab päevas 7–8 tundi und ja seda eriti talveperioodil, mil on kergem haigestuda. Kui oled väsinud, laseb keha lihtsamalt haigusi ligi.

ÄRA RAISKA OMA AEGA…

 • Gripivaktsiinidele

2014. aastal kirjutas Cochran Group (maailma juhtiv tõenduspõhiste meditsiiniuuringute väljaandja): “Gripivaktsiin ei vähenda märkimisväärselt haiguspäevade võtmist, haiglas viibimist ega komplikatsioone nagu kopsupõletik. See gripivaktsiini sõltumatu analüüs näitas – selleks, et üks inimene grippi ei haigestuks, peaks olema vaktsineeritud vähemalt 100 inimest”. Seega pole gripivaktsiin sugugi nii tõhus kui arvata võiks.

 • Üldlevinud külmetusrohtudele

Apteegi käsimüügis saadaolevad rohud ei ole tavaliselt tõhusad ja võivad haigust hoopis pikendada. Näiteks võivad palavikualandajad keha vastupanuvõimet viirustele nõrgestada. Suures koguses C-vitamiini tarbimine ei aita külmetushaigusi vältida ja sümptomeid ravida.

Kokkuvõtteks
Külmetushaiguste ja gripi kõrghooajal tasub haigestudes meeles pidada järgmist: tuleb piisavalt puhata, vett juua, vältida küpsetatud toite ning tarbida nälja kustutamiseks vaid värskeid puuvilju ja tooreid juurvilju. Haiguse ajal paastumine või väga kergete toitude söömine kiirendab taastumist, vähendab lima tootmist ja aktiveerib immuunsüsteemi, et viirus kiiresti kehast välja tõrjuda.

Home » 5 toitu, mis aitavad külmetushaiguste vastu

KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?

Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.

Teemad

Klientide kogemused

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.