Kas maski kandmine võib süvendada silmaprobleeme?

Näomaski kandmine on üle maailma olnud üks osa COVID-19 leviku tõkestamisest. Paraku on paljud inimesed nüüdseks kogenud, et pikaajalisel maskikandmisel võivad olla mõned ebameeldivad kõrvalmõjud nagu udused prillid ja nahaärritus. Vähem on aga tähelepanu pööratud sellele, kuidas maski kandmine otseselt silmade tervisele mõjub.

Mask ja kuiva silma sündroom 

Maski pikaajalise kandmisega seotud kuiva silma sündroom (MADE – mask-associated dry eye) on kimbutamas üha rohkemaid inimesi ja ajakirja The Ophthalmologist 2021. aasta juuninumbris on maskikandmise ja silmade tervise vahelist seost põhjalikult käsitletud.

Esimese asjana võiks oletada, et probleemi põhjuseks on pidev hingeõhk, mis maski servade vahelt paratamatult silmade suunas liigub, kuid tegelikult on asi enamas. Nimelt satub õhuga silmadesse ka osa inimese suu rikkalikust mikrofloorast. Seega tekitab silmade kuivust nii õhuvoog ise kui ka mikrobioloogiline elustik, mis silmadesse looduse poolt kuuluma ei peaks.

Sümptomeid võib süvendada kunstripsmete või ripsmepikenduste kandmine, mis koostöös maskiga tekitab veelgi turbulentsema ja otse silmadesse suunduva õhuvoolu.

Üha enam silmadega seotud ebamugavusi 

Viimasel ajal on inimeste huvi silmakirurgia vastu kasvanud ja seda põhjusel, et ollakse tüdinud pidevalt uduseks muutuvatest prillidest ja kuivaks muutuvatest kontaktläätsedest. Need mured on aga omakorda põhjustatud tihtipeale just maskist.

Mõned patsiendid, kellel on diagnoositud katarakt (silmaläätse hägustumus ehk rahvakeeli kae) on samuti pettunud, kui peavad kandma näomaski koos prillidega. Järjest enam on näha, et patsiendid on olukorra tõttu rahulolematud.

Silmapõletikud ja odraivad 

Kuna prillide ja kontaktläätsede kasutamine koos maskiga tekitab otsese aerosooliefekti tõttu probleeme õhuvoolu ning mikroobse flooraga, siis muutuvad kontaktläätsed sageli uduseks (niiskus jääb välja tulemise asemel hoopis läätse alla kinni). Sel põhjusel esineb viimasel ajal üha sagedamini ka teisi ebameeldivaid silmaprobleeme nagu odraivad, silmapõletikud jms.

Seega alates ajast, kui inimesed hakkasid (pikaajaliselt) maski kandma, esineb silmaprobleeme kahtlemata üha tihedamini. Paljudel niisuguseid muresid enne koroonapandeemiat ei olnud ja seepärast võib maskikandmise tõttu märgata nii füüsilisi kui psüühilisi mõjusid.

From The Ophthalmologist – Dry Eye Debate: The Progressive Practice

Home » Kas maski kandmine võib süvendada silmaprobleeme?

Take our quick quiz to find your path to glasses-free living

Take our 2-minute test to see if laser eye surgery can unlock a new world of clear vision for you.

Teemad

Customer experiences

Embrace a brighter world, free from glasses and contacts

Step into a life of visual freedom and discover is laser eye surgery is right for you with a appointment

Embrace a brighter world, free from glasses and contacts

Step into a life of visual freedom and discover is laser eye surgery is right for you with a appointment

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.