Mida tasub süüa heaks nägemiseks ja silmahaiguste ennetamiseks?

Kas teadsid, et kui oled hädas kuivade silmadega, võid abi saada mõne toidu lisamisest oma menüüsse? Miks just mustikas on parim mari nägemise jaoks? Ja kas tõesti võivad spinat ja lehtkapsas ennetada ohtlikke silmahaiguseid? Suvine nimekiri silmi ja nägemistervist toetavatest toiduainetest on teie ees!

Tänasel päeval pole kellegi jaoks vast enam üllatuseks, et terve keha ja vaimu jaoks on ülimalt oluline liikumine, stressiga toimetulek, piisav uni ja loomulikult toitumine. Võib-olla nii tihti aga ei mõelda sellele, et ka meie silmi ja nägemist mõjutab väga suurel määral see, mida me suhu pistame. Silmad on keerulised organid, mis vajavad optimaalseks toimimiseks ja tervise säilitamiseks läbi terve elu mitmekesist valikut toitaineid. Millised on parimad toiduained silmade ja nägemise jaoks ja miks? Ning milliseid üllatavaid seoseid on võimalik leida toitumise ja silmade tervise vahel? Põnev loetelu on teie ees!

Omega-3 rasvhapped kuivade silmade jaoks: Kuiv silm on levinud probleem ja seisund, mille puhul ei tooda silmad piisavalt pisaraid või pisarate koostis ei ole küllalt hea kvaliteediga. Seetõttu pole silma sarvkest piisavalt niisutatud ja võivad tekkida sümptomid nagu hõõruv ja kraapiv tunne silmades, liigne pisarate vool, hägune nägemine jne.
Omega-3 rasvhapped, mida leidub rohkelt kalades nagu lõhe ja makrell, aga ka linaseemnetes ja chia seemnetes, samuti ka avokaados, tofus, kreeka pähklites ja mujal, võivad aidata leevendada kuiva silma sündroomi sümptomeid. Need tervislikud rasvad toetavad pisarate tootmist ja vähendavad silmades põletikku.

Spinat ja lehtkapsas maakuli degeneratsiooni jaoks: Maakuli degeneratsioon ehk teisisõnu kollatähni kärbumine on maailmas väga levinud silmahaigus ja peamine pimeduse põhjus üle 50-aastaste inimeste seas. Rohelised lehtköögiviljad nagu näiteks spinat, lehtkapsas, lehtpeet ja ka brokkoli on rikkalikud kahe olulise karotenoidi – luteiini ja zeaksantiini poolest, mis kogunevad võrkkestas ja aitavad kaitsta vanusega seotud maakuli degeneratsiooni eest.

Oranžid toiduained öönägemiseks: Beeta-karoteeni rikkad toiduained nagu porgandid, maguskartulid ja kõrvitsalised muunduvad kehas A-vitamiiniks. A-vitamiin on oluline pigmendi rodopsiini tootmiseks silmades, mis aitab parandada öönägemist.

Tsitrusviljad katarakti ennetamiseks: C-vitamiin, mida leidub külluslikult tsitrusviljadest apelsinides, greipides ja sidrunites, toimib antioksüdandina, mis võib vähendada katarakti ehk hallkae riski ehk seisundit, millele on iseloomulik silmaläätse hägustumine.

Pähklid ja seemned silmade terviseks: Pähklid ja seemned, nagu näiteks mandlid ja päevalilleseemned, on suurepärased E-vitamiini allikad, mis toimivad koos C-vitamiini ja teiste antioksüdantidega, et kaitsta silmi oksüdatiivsete kahjustuste eest.

Mustikad teravama nägemise jaoks: Hetkel on metsad mustikaid täis ja soovitame soojalt kõigil neid marju igapäevaselt süüa, sest mustikatel on hämmastavad tervendavad ja kasulikud omadused, millest ei saa mööda vaadata. Mustikad sisaldavad antotsüaniine ehk võimsaid antioksüdante, mis on seostatud parema öönägemise ja parema nägemisteravusega. Mustikad vähendavad ka UV-kiirgusest ja veresoontehaigustest tingitud silmakahjustusi, parandades rakkude ellujäämist ja aitavad nägemise halvenemist edasi lükata või isegi haigusprotsessi tagasipöörata.

Lisaks nägemisele, toetavad mustikad meie keha ja tervist veel mitmel moel. Loe lähemalt artiklit „Mustikate 13 kasulikku omadust, millest lihtsalt ei saa mööda vaadata!“.

Värvilised puu- ja köögiviljad üldise silmade tervise jaoks: Erksavärvilised toiduained, nagu paprikad, tomatid, mustikad, mustsõstrad jne on rikkad erinevate antioksüdantide ja vitamiinide poolest, mis soodustavad üldist silmade tervist ja vähendavad silmahaiguste riski.

Munad silmade toitmiseks: Munad on heaks allikaks luteiini, zeaksantiini ja tsingi poolest, mis kõik on kasulikud tervisliku nägemise säilitamiseks ja vanusega seotud silmahaiguste ennetamiseks.

Lillkapsas selge nägemise jaoks: Lillkapsas on rikkalik C-vitamiini, beeta-karoteeni ja sulforafaani poolest, ühend, mis võib aidata kaitsta silmi ultraviolettkiirguse ja muude keskkonnastressorite eest.

Tume šokolaad verevoolu heaks: Tume šokolaad sisaldab flavonoide, mis võivad parandada verevoolu võrkkestas ja ajus, see omakorda võib potentsiaalselt kasuks tulla nägemisele ja kognitiivsetele funktsioonidele.

Kahtlemata on hetkel käes parim aeg aastas, kus värsket ja tervislikku toidukraami nii Eestist kui ka välismaalt, on poe- ja turuletid täis. On mõistlik sellest ajast maksimumi võtta ning oma keha parimal viisil meie jaoks kasuliku toiduga poputada. Loodame, et selles artiklis mainitud toiduained jõuavad tihti sinu toidulauale, sest nii teed suure heateo nii oma silmade kui ka kogu keha heaks! Muidugi tasub meeles pidada, et tänu tasakaalustatud toitumisele on võimalik hoida silmade tervist ja mingil määral ka ennetada silmahaiguseid, kuid siiski on lisaks sellele ülioluline käia regulaarselt ka silmaarsti juures oma nägemist ning silmi kontrollimas.

Home » Mida tasub süüa heaks nägemiseks ja silmahaiguste ennetamiseks?

Take our quick quiz to find your path to glasses-free living

Take our 2-minute test to see if laser eye surgery can unlock a new world of clear vision for you.

Teemad

Customer experiences

Embrace a brighter world, free from glasses and contacts

Step into a life of visual freedom and discover is laser eye surgery is right for you with a appointment

Embrace a brighter world, free from glasses and contacts

Step into a life of visual freedom and discover is laser eye surgery is right for you with a appointment

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.