Miks mu silm tõmbleb?

Silma tõmblemine ja silmalau tahtmatud liigutused on paljude inimeste puhul üsna sagedased. Silmalaugu liigutavate lihaste kokkutõmbed haaravad tavaliselt vaid ühe silma ühe lau, ent vahel ka enam. Lau tõmblemine on põhjustatud launärvi ärritusest ja pole reeglina seotud silma enda tervisega. 
 
Tõmblused järgnevad üksteisele mõnesekundiliste kuni paariminutiliste vahedega. Kuigi tundub, et silmalau tõmblused on kõigile näha, on enamik silmalau lihaste krampe nõrgad ja kõrvalseisjad vaevalt märkavad seda. Silma tõmblused on ohutud ja valutud ning lähevad üldiselt iseenesest üle.
 
Mis silma tõmblusi põhjustada võib?

Peaaegu kõik ootamatult algavad silma tõmblemised on ohutud ega viita tõsisemale haigusele. Siiski, kui tõmblemine kordub, on probleemi leevendamiseks oluline leida selle põhjus. 

Väiksemaid silmalau tõmblusi seostatakse elustiili faktoritega nagu väsimus, stress, unepuudus, alkoholi, tubaka või kofeiini liigtarbimine, ühekülgne toitumine või läbipõetud viirushaigus. On ka neuroloogilisi seisundeid, mis mõjutavad silmalau liigutusi, nagu näiteks laukramp (blefarospasm) või ühe näopoole lihaste krambid (hemifatsiaalne spasm), ent need haigused esinevad harva ning neid diagnoosib ja ravib silmaarst.

1. Stress. Tõmblev silm, eriti koos muude silmade ülekoormuse märkidega, võib viidata liigkõrgele stressitasemele. Siin aitab aja mahavõtmine: jooga, hingamisharjutused, sõprade või lemmikloomaga veedetud aeg on mõned näited paljudest stressi leevendamise viisidest. 

2. Unepuudus. Vähene uneaeg, kas siis stressi tõttu või mõnel muul põhjusel, võib samuti silma tõmblemist esile kutsuda.

3. Silmade ülekoormuse põhjuseks võivad olla vale tugevusega prillid – pidev pingutus paneb silmadele liigse koormuse. On aeg prillide hankimiseks või uuendamiseks.
Ka arvuti ja nutiseadmete liigkasutus on silmatõmbluste sage põhjus. Silmalihaste väsimuse vähendamiseks tuleks vähemalt iga 20 minuti järel teha ekraanist paus ning fokusseerida kaugusesse. Suurtel arvutikasutajatel võib abi olla ka spetsiaalsetest arvutiprillidest. 

4. Kofeiin ja alkohol. Liiga palju kofeiini võib silmade tõmblusi esile kutsuda. Kui vähendada kohvi, tee, šokolaadi ja karastusjookide tarbimist või minna üle kofeiinivabadele alternatiividele, on nädala-paariga näha, kas tõmblused kaovad. Ka alkohol võib panna sinu silmalaud tõmblema. 

5. Kuivad silmad. Paljud täiskasvanud, eriti peale 50. eluaastat, kurdavad silmade kuivuse üle. Kuivad silmad on ka levinud arvutikasutajatel, neil kes võtavad kindlat tüüpi ravimeid (antihistamiine, antibiootikume vms), kannavad kontaktläätsi ja tarvitavad kofeiini ja/või alkoholi. Ka stress võib suurendada silmade kuivust. Siin tuleks paluda arstil olukorda hinnata – silmapinna niiskuse taastamine võib spasmid lõpetada.

6. Tasakaalustamata toitumine. Mõnede ainete, nagu näiteks magneesiumi puudus organismis võib esile kutsuda silmalaulihaste spasme. Siis on tark aru pidada oma perearstiga, kas ja kuidas toitumist muuta.  

7. Allergiad. Kui silmi hõõruda, vabaneb silmade kattekudedesse ja pisaratesse histamiini – mis omakorda võib põhjustada silmalaugude tõmblusi. 

Mis siis, kui see ei lähegi üle?

Enamus silma tõmblusi tulevad ja lähevad, aga mõnel inimesel kestavad tõmblused terve päeva või isegi nädalaid ja kuid. See võib tõsiselt häirida ja elukvaliteeti mõjutada. 

Vahel võivad silma tõmblused tõsisemate haiguste sümptomiks olla ja viidata põletikulistele silmalaugudele (blefariit), ülitundlikkusele valguse suhtes või silmalau sisemise sidekesta põletikule (konjuktiviit).

Väga harva võib see olla märgiks mõnest närvihaigusest nagu Belli paralüüs, düstoonia, Parkinsoni tõbi või Tourette’i sündroom. Silmade tõmblus võib esineda ka mõnede ravimite, peamiselt psühhoosi ja epilepsiaravimite, kõrvaltoimena. 

Arsti poole tuleks pöörduda, kui silma tõmblemine ei lähe nädala möödudes üle, silm on paistes või valulik. Samuti tuleks kiiresti arsti juurde minna kui spasmid või tahtmatud liigutused hõlmavad poolt nägu või kui silmad lähevad kinni niimoodi, et neid on võimatu avada. Need sümptomid võivad olla tõsise haiguse märgiks. 

Kuidas seda ravitakse?  

Enamasti mööduvad pisemad tõmblused umbes nädala jooksul iseenesest ja mingit erilist ravi ei vaja. Tuleb endale piisavalt puhkust anda ning alkoholi, tubaka ja kofeiiniga piiri pidada. Kuivade silmade korral on abi vee joomisest ja silmade niisutamisest. Aitavad ka soojad kompressid näopiirkonnas.
 
Seni ei ole leitud ravi blefarospasmile, samas on mitmeid võimalusi selle leevendamiseks. Selleks, nagu ka näolihaste spasmide leevendamiseks, kasutatakse kõige sagedamini botuliintoksiini süste, mis halvavad osade lihaste töö ja mille mõju kestab mõned kuud.
 
 
  

Home » Miks mu silm tõmbleb?

Take our quick quiz to find your path to glasses-free living

Take our 2-minute test to see if laser eye surgery can unlock a new world of clear vision for you.

Teemad

Customer experiences

Embrace a brighter world, free from glasses and contacts

Step into a life of visual freedom and discover is laser eye surgery is right for you with a appointment

Embrace a brighter world, free from glasses and contacts

Step into a life of visual freedom and discover is laser eye surgery is right for you with a appointment

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.