Keskküte võib kaasa tuua silmapõletiku

Käes on aeg, mil külmakraadid praksuvad õues ning siseruumides soovitakse saavutada soe temperatuur. Paljudes kontorites ja kodudes on sisse lülitatud keskküte, konditsioneer või puhurid, mis küll täidavad sooja toomise eesmärgi, kuid mis kuivatavad silmi väga.

Ega nendes küttekehades otseselt midagi halba ju ei olekski, kui nad silmadele nii ebameeldivalt kuivatavad poleks. Kes on tundnud, teab keskküttega elamiste "meeldivaid" hommikuid – kurk on limane, nina on kinni, pea valutab ning silmad on kuivad ja punased. Paljudel kuivab ka nahk silmnähtavalt ära, hakates ketendama. Kahjuks võivad tekkida lausa erinevad hingamisteede haigused, mis muudavad olukorra üha tõsisemaks.

Mida keskküte silmadele teeb?
Keskküte, konditsioneer või puhurid muudavad õhu niivõrd kuivaks, et see hakkab silmi kuivatama. "Kuivad silmad võivad muutuda väga tundlikuks, punaseks või valulikuks. Samuti võivad silmad kiiresti väsida," kirjeldab olukorda KSA Silmakeskuse silmaarst dr Ants Haavel. Silm on õrn organ ning vajab hoolt ja tähelepanu. Selle asemel, et loota sümptomite iseeneseslikule taandumisele, tasuks vaevusi ravida. Sest kui seda mitte teha, võib silmas edasi areneda lausa silmapõletik. "Ja see on juba tunduvalt ebamugavam ja tõsisem probleem," ütleb Haavel.

Kuidas olukorda paremaks muuta?

• Kui probleemiks on kodune kuiv õhk, mis silmadele kehvasti mõjub, siis peaks õhku niisutama. Asetage veenõud radiaatorite alla, pritsige toas olevaid taimi, pange ööseks märg rätik tuppa kuivama, kasutage soolalampi või õhuniisuteid. Ka akvaarium aitab õhku niisutada.

• Kui silm on kuiv, siis võiks niisutada silmamuna. Selleks sobivad erinevad silmatilgad ehk kunstpisarad, mis silma tilgutades taastavad silmade niiskustasakaalu. Enne kasutamist konsulteeri kindlasti apteekriga ning loe pakendis olevat kasutusjuhendit.

• Siiski peaks iga inimene ka teadlikult jälgima oma pilgutamisharjumusi, sest silm vajab iga natukese aja tagant niisutamist. On teada, et puhkeolekus pilgub normaalne silm umbes 22 korda minutis, kuid arvutiekraani vaadates aga vaid 7 korda! Vahe on märkimisväärne ning seetõttu saab silma sarvkest palju vähem niiskust. Telerit vaadates, arvuti taga olles, lugedes, keskküttega-konditsioneeriga-puhuriga ruumis olles jälgi teadlikult, et sa ei unustaks silmi pilgutada.

• Anna silmadele puhkust. Kui oled pikalt arvutikuvarit või telerit vaadanud, siis anna silmadele paar minutit puhkamiseks. Vaata õue, kaugusesse, sule silmad ning anna silmalihastele lõõgastusaega.

• Kui su silmad on ärritunud, kipitavad, väsinud või kuivad, siis ei tohi kanda läätsesid. Need võivad silma veel rohkem ärritada ning kuivust tekitada. Ka arvutiga töötades eelista prillide kandmist.

• Kui tunned, et silmad on ära kuivanud, siis võid need hetkeks sulgeda ning mitu korda järjest pilgutada. Ka see niisutab neid.

Kui silmavaevused ei kao pärast esmaste abinõude kasutuselevõttu, siis tuleb kindlasti silmaarsti juurde kontrolli minna, et vältida tugevamaid võimalikke silmakahjustusi.

Home » Keskküte võib kaasa tuua silmapõletiku

KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?

Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.

Teemad

Klientide kogemused

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.