Marek Strandberg: piimatooted ei ole tervisetooted

Keemiku haridusega edukas ärimees ja keskkonnaaktivist Marek Strandberg kirjutab piimavalgust tekkivatest kasomorfiinidest – peptiididest, millel on opioididega sarnane sõltuvust tekitav mõju. Autor arvab ka, et kui lugeda kokku need käibed ja kasumid ja toetused ja heaolu, mida saavad piimatööstused, siis on ka arusaadav, et selle valla kasusaajad teevad endast kõik, et nende võimalus oma tooteid müüa säiliks.

Strandbergi sõnul aga ei tohiks piima ja piimatooteid propageerida kui tervisetooteid, vaid pigem on tegemist ühega paljudest ellujäämistoodetest. Tema sõnavõttude põhjal Eesti Veganid Facebooki grupis avaldas Delfi järgneva artikli, mida refereerime.

Marek Strandberg:
“Loen lugusid piimast. Teaduslikke lugusid lehmapiimast. Valdav osa piimavalgust on erinevad kaseiinid. Need omakorda muunduvad ainevahetuses kasomorfiinideks – peptiidideks, millel on opioididega sarnane mõju. Osundatakse, et just kasomorfiinid võivad olla põhjuseks diabeedi kujunemisel nagu ka erinevate põletikuprotsesside kujunemisel. Opioidid tekitavad sõltuvust. Ka opioididena toimivad ühendid.

Mu loomsest toidust loobunud tütar tegi aastate eest noorema kooliõpilasena järelduse, et piim peab kuidagi tekitama sõltuvuse (lastes), sest muidu tited seda nii aplalt ei kaaniks. Inimese piimas on kaseiini kõvasti vähem kui lehma omas. Võimalik, et veise ja tema vasika seos peabki tugevam olema.

Piimatarbimise sedalaadi riske eiratakse tavaliselt lihtsate väidetega – neid seoseid pole ikka inimese puhul piisavalt uuritud, öeldakse. Ei olegi. Aga lähtekoht on ju üsna küsimusi tekitav. Piimavalk, mis laguneb opioidilaadselt toimivateks ühenditeks, mille mõju on nii teadvusele kui immuunsüsteemile (mitte seda toetav), mis võib tekitada sõltuvust ja põletikke jne.

Mäletate, enam kui pool aastat tagasi käivitus Eestis ühtäkki kampaania selle kohta, kuidas ikka veganlus on lastele ohtlik ja kuidas täisväärtuslik toit peab sisaldama nii piimast kui lihast tehtut. See tuli lambist. Ühtäkki. Tuli ja kadus. Selleks ajaks oli tõepoolest avaldatud piisavalt teadusartikleid ka kasomorfiinide mõju kohta. Mulle tundus siis ja tundub aina enam ka praegu, et tegu oligi tööstuse enesekaitsekampaaniaga.

Tartu Ülikool ja Tartu Tervishoiukõrgkool teatasid hiljuti, et nemad on uurinud kah seda, kuidas mõjub taimne dieet inimestele ning olla märgatud, et vaid taimse sööjad polevat oluliselt tervemad segatoidulistest. Pärisin neilt seda uuringut, et kasutada seda mõne Kukkuva Õuna saate alusteemana. Pole siiani saanud. Nii palju siis Eestis tehtavast inimese poole suunatud teadusest.

Selles piima asjus teaduslikult aina kahtlasemaks muutuvas kontekstis püüab riik sellesse sektorisse raha juurde pumbata. Miks? Et kasomorfiniste oleks rohkem? Seletus on ehk selline – kui on kujunenud, et üldlevinud dieet hoiab iseenesest üleval nõudlust, mida toetab ka sõltuvuse kujunemine (piim, lisatud suhkur jne), siis las selline värk olla. Muutused, kui need isegi võiksid olla kasulikud inimeste tervisele ja heaolule, on äri liialt ärritavad. Ümberkorraldused, tooraine ja tehnika väljavahetamine … Isegi inimeste parema tervise nimel seda teha on ikka liig mis liig, arvavad enamus ettvõtjatest ja loomapidajatest oma sisimas.

Inimkonna eri osade toitumisharjumused on välja kujunenud paljuski juhuslikult. See on traditsiooniline. See ei tähenda, et see oleks parim võimalik. Meenutuseks, et veel XX sajandigi esimesel poolel oli surm tavalisem kui täna. Asjaolu, et vanemad matsid oma lapsi ei olnud harv.

Ravimid ja meditsiini areng on seda olukorda järsult muutnud. Eluiga pikeneb. Nagu ka uute haiguste nimekiri. Võimalik, et just nüüd ongi see õige aeg hakata hindama seda, mil määral toiduvalik saab kaasa aidata tervemale elule. Kindlasti aitab. Asjaolu, et inimesed on elus püsinud oma ümbrusest kõikvõimalikku elusat toiduks ahmides, ei ole veel kinnituseks selle kohta, et tegemist on ainuvõimaliku arenguteega. Pigem ei ole.

Kui te loete kokku need käibed ja kasumid ja toetused ja heaolu, mida saavad piimakarja kasvatajad ja piimatööstused, siis on ka arusaadav, et selle valla kasusaajad teevad endast kõik, et nende võimalus teile omi tooteid müüa säiliks. Arengud tubakatööstusega on sarnased. Seega ka hoiatused piimatoodete pakenditel selle kohta, et piimas leiduvad ja piima töötlemisel/tarbimisel tekkivad ühendid võivad kahjustada teie tervist, võiksid olla ehk igati asjakohased.

Kindlasti ei tohiks piima ja piimatooteid propageerida kui tervisetooteid, pigem on tegemist ühega paljudest ellujäämistoodetest. Piima ja piimatooteid tarbides ei sure inimesed ära, aga ilmselt ei pikenda nende toitude söömine kahjuks tervelt elatud aastate hulka.

Soovitan näiteks neid teadusartikleid 1 ja 2, kust leiate ise edasi uurimiseks nii märksõnu kui arutelusid, saate ka ise guugeldada märksõnu casomorphin, casein, addiction, diabetes, human health jne.”

Autor Marek Strandberg
Allikas Delfi Alkeemia

KSA Silmakeskuse kommentaar: “Kui soovitakse laboritingimustes koertel tekitada katarakti ja nende nägemist seetõttu kaotada, pannakse koerad 4-6 kuuks 30 %-le galaktoosi dieedile s.t. neile antakse söögiks tavalist magusat lehmapiimast valmistatud jogurtit. Ainuüksi see fakt näitab kui “tervislikud” võõrliikide piimatooted meile tegelikult on. Inimene peab jooma imikueas vaid inimese piima ja lehmapiim on mõeldud looduse poolt vaid lehmavasikale. Piim on immunoloogilist ja geneetilist informatsiooni sisaldav liigiomane toitaine. Keegi ei ole vist nõus laskma teha endale lehma- või seavereülekannet, kuna selline tegevus võiks teid väga haigeks muuta, piimaga saate tõmmata oma peas samad paralleelid.

Vaadake lisaks, mis silmahaigus on katarakt, mis on üks peamine pimedaks jäämise põhjus veel ka 21. sajandil globaaltasandil > Video animation Narrated Cataract

Referentsartikklid:
1. “Progression of sugar cataract in the dog” Investagitive Ophthalmology & Visual Science· June 1991″
2. “Milk consumption leads to worse brain health and 10 % cognitive decline”, PCRM.org

Film/ dr. Neal Barnard ” Mida piimatööstus ei taha, et sa teaksid.

Abinõu, kuidas, vasikas ei saaks inimestele mõeldud piima oma emalt kätte.

Успешный бизнесмен и активный защитник окружающей среды Марек Страндбрег, имеющий образование химика, пишет об образующихся из молочного белка казоморфинах – пептидах, имеющих сходное с опиатами влияние, вызывающим зависимость. По мнению автора, если подсчитать оборот и прибыли, а также дотации предприятий молочных промышленности, становится понятно, что все, кто получает с этой отрасли доход, сделают все от них зависящее, чтобы возможность производить молочную продукцию сохранялась.
По словам Страндберга, нельзя пропагандировать молоко и молочные изделия как полезные для здоровья – речь идет, скорее, об одном из многих продуктов по выживанию, приводит слова Страндберга Delfi со странички FB Eesti Veganid.

Читаю статьи о молоке. Научные статьи о коровьем молоке. Преобладающая часть молочного белка – это различные казеины, которые в процессе обмена веществ, в свою очередь,  преобразуются в казоморфины – пептиды, имеющее сходное с опиатами влияние. Считается, что именно казломорфины могут служить причиной формирования диабета, а также различных воспалительных процессов. Опиаты вызывают зависимость. В том числе и действующие как опиаты соединения.

Моя дочь, отказавшаяся от продуктов животного происхождения, еще будучи школьницей пришла к выводу, что молоко каким-то образом вызывает (в детях) зависимость, иначе малыши не пили бы его так ненасытно. В молоке человека казеина значительно меньше, чем в коровьем. Вероятно, связь коровы со своим теленком и должна быть прочнее.
Однако риск потребления в пищу молока обычно отрицается простыми аргументами: в отношении человека его влияние изучено недостаточно. Не изучено. Однако вызывает вопросы. Молочный белок, который распадается на соединения, действующие как сходные с опиатами, они оказывают влияние как на сознание, так и иммунную систему (и не в положительном смысле) и могут вызывать зависимость, воспаления и т.д.

Вспомните, как более полугода назад в Эстонии вдруг запустили кампанию о том, как опасно для детей веганство, и что полноценное питание должно содержать как молочные, так и мясные продукты. Это было сделано на пустом месте. Внезапно. Прошло и исчезло. К этому времени действительно было опубликовано достаточное количество научных статей о влиянии казоморфинов. Уже тогда мне казалось, и кажется сейчас, что речь шла о кампании самозащиты молочной промышленности.

Недавно появилась информация, что в Тартуском университете и Тартуской школе здравоохранения изучали, какое влияние оказывает на человека растительная диета, и выявили, что вегетарианцы ненамного более здоровы, чем приверженцы смешанного типа питания. Обращался к ним с просьбой об использовании данных исследования в качестве темы передачи Kukkuv Õun. До сих пор ничего не получил. Но это к слову о проводимых в Эстонии научных исследованиях, ориентированных на человека.

В этом все более сомнительном контексте по вопросу о молоке государство старается закачать в этот сектор дополнительные средств. Зачем? Чтобы казморфинистов стало еще больше? Наверное, объяснение такое: если так сложилось, что общераспространенная модель питания сама по себе рождает спрос, который поддерживает формирование зависимости (молок, добавленный сахар и т.д.), то пусть так оно и будет. Перемены, которые оказали бы на здоровье и благополучие людей положительное влияние, слишком раздражают бизнес. Реорганизация, сырье, замена оборудования… Даже если это делать во имя улучшения здоровья населения, это чересчур, полагает в глубине души большинство предпринимателей и животноводов.
Привычки в питании разных слоев человечества во многом формировались случайно. Это традиция. Однако это не означает, что это наилучшее из возможного. Вспомним, что еще в первой половине XX столетия смерть была более привычным явлением, чем сегодня. Не редко случалось, что родителям доводилось хоронить своих детей.

Лекарства и развитие медицины круто изменили существующее положение. Продолжительность жизни растет. Точно так же, как и список новых заболеваний. Возможно, именно теперь пришло время оценить, какое влияние оказывает выбор продуктов на здоровье. Безусловно, это влияние существует. Обстоятельство, что люди выжили благодаря тому, что потребляли в пищу все живое вокруг, еще не подтверждает, что речь идет о единственном пути развития. Скорее, это не так.
Если подсчитать оборот и прибыли, а также дотации животноводов и предприятий молочных промышленности, становится понятно, что все, кто получает с этой отрасли доход, сделают все от них зависящее, чтобы возможность производить молочную продукцию сохранялась. Ситуация с табачной промышленностью схожая. Поэтому было бы вполне уместно размещать на упаковках молочных продуктов соответствующие предупредительные надписи о том, что в молоке содержатся соединения, которые при обработке/употреблении молока могут нанести вред вашему здоровью.
Безусловно, нельзя пропагандировать молоко и молочные изделия как полезные для здоровья продукты – речь идет, скорее, об одном из многих продуктов по выживанию. Потребляя в пищу молоко и молочные изделия, люди, конечно, не вымрут, но это, к сожалению, и не продлит им годы жизни, прожитые в здоровом состоянии.
Рекомендую, например, ознакомиться с научными статьями 1 и 2, откуда можно почерпнуть информацию к дальнейшим размышлениям. Кроме того, можно подробнее прочитать в «Гугле» о таких понятиях, как казоморфин, казеин, аддикция, диабет, здоровье человека и т.д.
Автор: Марек Страндберг
Источник: Delfi Alkeemia

Комментарий KSA Silmakeskus: «Когда в лабораторных условиях у собак хотят вызвать катаракту, а в связи с этим и дальнейшую потерю зрения, на три-шесть месяцев собак переводят на диету с 30% галактозой, т.е. кормят обычным сладким йогуртом, изготовленным из коровьего молока. Один только этот факт демонстрирует, насколько «полезными» являются для нас молочные изделия на самом деле.
«Человек должен пить материнское молоко только в младенческом возрасте, а коровье молоко предназначено природой только для выкармливания телят. Молоко является пищевым продуктом, несущим иммунологическую и генетическую информацию, присущую своему виду. Никто, вероятно, не согласится сделать себе переливание крови, например, от коровы или свиньи, поскольку подобное мероприятие наверняка вызвало бы болезнь. Подобные параллели можно мысленно провести и с молоком. Смотрите дополнительно о таком заболевании глаз, как катаракта – одной из главных причин слепоты на глобальном уровне даже в XXI столетии > Video animation Narrated Cataract 

Рекомендуемая статья: “Progression of Sugar Cataract in the Dog”  Investagitive Ophthalmology & Visual Science · June 1991″
Еще на эту тему: 

Dr. Neal Barnard’i ettekanne “The Cheese Trap-Break the Addiction”
Vastutustundlikumeditsiini Arstide Komitee kongressil, Washington juuli 2017 a.
www.pcrm.org

Home » Marek Strandberg: piimatooted ei ole tervisetooted

KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?

Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.

Teemad

Klientide kogemused

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.