Vaid kaks nädalat kosmoses põhjustab muutusi silmades

Vaid 13 päeva kosmoses võib piisata sügavate muutuste esilekutsumiseks silma struktuuris ja geeniekspressioonis, kirjutab Gravitational and Space Researchi  artikkel  .

Alates 2001. aastast on uuringud näidanud, et astronautidel on suurem risk silmaprobleemide, näiteks enneaegse vanusega seotud kollatähni degeneratsiooni tekkeks. Eksperdid kahtlustavad, et põhjuseks on madal gravitatsioon, suurenenud kokkupuude päikesekiirgusega või nende kahe kombinatsioon.

Päikese suure energiaga kiirgus võib põhjustada rakkudes äärmiselt kahjulikke keemilisi reaktsioone, mida ühiselt nimetatakse oksüdatiivseks stressiks. Maa atmosfäär peegeldab või neelab suure osa sellest kiirgusest ja on palju parem kaitse kui kosmosesüstikute paksud metallkered.

Et teha kindlaks kiirgusega kokkupuute mõju silmadele, uuris rühm teadlasi hiiri pärast 13-päevast reisi kosmosesüstiku Discovery (STS-133) pardal. Teadlased uurisid silmi ja ümbritsevaid kudesid laialdaste struktuuri- ja kujumuutuste osas, mis võivad olla seotud madala gravitatsiooniga.

Maale naasnud hiirtel ilmnesid kohesed tõendid oksüdatiivse stressi kohta nende võrkkestas. Kuid võrkkest näis taastuvat normaalseks seitsmendal päeval Maal. Sarvkesta oksüdatiivse stressi näitaja tõusis samuti üks päev pärast hiirte orbiidilt naasmist, kuid jõudis seitsmendaks päevaks tagasi peaaegu normaalsele tasemele. Kuid ka nägemisnärvi muutusi, mis olid kooskõlas mehaanilise vigastusega, täheldati ja need muutused ei lahenenud.

Teadlased rõhutasid, et uuringus kasutatud hiirte tüvi on teadaolevalt ebatavaliselt valgustundlikud ning et oksüdatiivsete, raku- ja koeprobleemide raskusaste on tervete inimeste silmis tõenäoliselt kergem.

Saidilt www.sciencedaily.com

Home » Vaid kaks nädalat kosmoses põhjustab muutusi silmades

ПОДХОДИТЕ ЛИ ВЫ ДЛЯ ЛАЗЕРНОЙ КОРРЕКЦИИ ЗРЕНИЯ?

Уделите 1-2 минуты, пройдите быстрый тест и узнайте! В случае положительного ответа мы БЕСПЛАТНО пригласим Вас на диагностику зрения.

Темы

Klientide kogemused

ВНЕСИТЕ В ЖИЗНЬ ЯСНОСТЬ!

Первым шагом к жизни без очков является диагностика зрения Flow 2.0, которая покажет, подходите ли Вы для лазерной коррекции зрения.

ВНЕСИТЕ В ЖИЗНЬ ЯСНОСТЬ!

Первым шагом к жизни без очков является диагностика зрения Flow 2.0, которая покажет, подходите ли Вы для лазерной коррекции зрения.

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.