Vaid kaks nädalat kosmoses põhjustab muutusi silmades
Vaid 13 päeva kosmoses võib piisata sügavate muutuste esilekutsumiseks silma struktuuris ja geeniekspressioonis, kirjutab Gravitational and Space Researchi artikkel .
Alates 2001. aastast on uuringud näidanud, et astronautidel on suurem risk silmaprobleemide, näiteks enneaegse vanusega seotud kollatähni degeneratsiooni tekkeks. Eksperdid kahtlustavad, et põhjuseks on madal gravitatsioon, suurenenud kokkupuude päikesekiirgusega või nende kahe kombinatsioon.
Päikese suure energiaga kiirgus võib põhjustada rakkudes äärmiselt kahjulikke keemilisi reaktsioone, mida ühiselt nimetatakse oksüdatiivseks stressiks. Maa atmosfäär peegeldab või neelab suure osa sellest kiirgusest ja on palju parem kaitse kui kosmosesüstikute paksud metallkered.
Et teha kindlaks kiirgusega kokkupuute mõju silmadele, uuris rühm teadlasi hiiri pärast 13-päevast reisi kosmosesüstiku Discovery (STS-133) pardal. Teadlased uurisid silmi ja ümbritsevaid kudesid laialdaste struktuuri- ja kujumuutuste osas, mis võivad olla seotud madala gravitatsiooniga.
Maale naasnud hiirtel ilmnesid kohesed tõendid oksüdatiivse stressi kohta nende võrkkestas. Kuid võrkkest näis taastuvat normaalseks seitsmendal päeval Maal. Sarvkesta oksüdatiivse stressi näitaja tõusis samuti üks päev pärast hiirte orbiidilt naasmist, kuid jõudis seitsmendaks päevaks tagasi peaaegu normaalsele tasemele. Kuid ka nägemisnärvi muutusi, mis olid kooskõlas mehaanilise vigastusega, täheldati ja need muutused ei lahenenud.
Teadlased rõhutasid, et uuringus kasutatud hiirte tüvi on teadaolevalt ebatavaliselt valgustundlikud ning et oksüdatiivsete, raku- ja koeprobleemide raskusaste on tervete inimeste silmis tõenäoliselt kergem.
Saidilt www.sciencedaily.com
KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?
Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.