Silmad sügelevad? Loe, kuidas saad abi!

Kuigi kevade tulekut on pikalt oodatud, siis paljude jaoks toovad õitsevad taimed kaasa allergialaine ehk punetavad ja sügelevad silmad. Kuidas silmade sügelemist leevendada?

Sügelus, valgustundlikkus, punased, vesised ja paistes silmad on esimesed allergia tunnused ja kevaditi, mil erinevad puud, taimed ja põõsad õitsema hakkavad, väga sagedane nähtus. Mida rohkem silmi puutuda, seda enam need sügelema hakkavad, sest sügamine tihtipeale just võimendab allergilist reaktsiooni.

Rahvakeeles öeldakse, et sügelemist tekitab õhus lendlev õietolm, kuid täpsemalt öeldes on see histamiin ja muud põletikku tekitavad ained, mida silma nuumrakud allergeenide tõttu eritavad. Õietolm on histamiini tekke põhjuseks.

Kui silmad reageerivad allergeenidele vaid kevadel, siis on tõenäoliselt tegu looduses oleva õietolmuga. Kui probleem kestab aga aastaringselt, siis võivad allergia põhjustajateks olla näiteks lemmikloomade karvad või kõõm, tolmulestad, hallitusseened või isegi kontaktläätsede materjal või nende vedelik.

Kuidas probleemi lahendada?

Anna silmadele puhkust, eemaldades kogu meigi ja kindlasti ka kontaktläätsed. Oluline on pesta tihti käsi, et allergiat või põletikku tekitav bakter läbi sõrmede silma ei satuks ja olukorda ei halvendaks.

Allergia sümptomite raviks on head erinevad kompressid, näiteks külma keedetud veega marlilapp silmadele asetada. Võib kasutada ka spetsiaalselt allergiaraviks mõeldud silmatilkasid, kuid esialgu võiks eelistada leige keedetud vee silma tilgutamist, nii on looduslikum ja puhtam.

 • anna silmadele puhkust
 • eemalda meik ja kontaktläätsed
 • pese tihti käsi
 • tee silmadele külma kompressi
 • kasuta spetsiaalseid silmatilkasid
 • tilguta leiget keeduvett silma

Pärast sümptomite leevendamist tasub hakata tegelema nende ennetamisega ehk jälile jõuda allergia põhjusele. Kui allergia tekitajaks on õhus lendlev õietolm, siis tasub selle vältimiseks viibida siseruumides ja hoida ka aknad suletuna. Päikeseprillide kandmine võib samuti silmi natuke kaitsta.

Kui allergia põhjuseks on lemmikloomade karvad või kõõm, tolmulestad või hallitusseened, siis tasub vältida nendega koos olemist ja pesta sagedasti käsi ning riideid. Tolmulestade vastu aitab spetsiaalsete patjade-tekkide ja voodilinade kasutamine.
Saades aru, et silmale ei sobi teatud kontaktläätsede materjal või läätsevedelik, siis tuleks need esimesel võimalusel välja vahetada.

 • viibi siseruumides
 • hoia aknad suletuna
 • kanna päikeseprille
 • pese pärast lemmiklooma puutumist käsi
 • vaheta sagedasti riideid
 • vaheta välja kontaktläätsed või nende vedelik
 • kasuta spetsiaalseid patju, tekke ja voodilinu

Selleks, et allergianähte kõige õigemini leevendada, on tarvis võimalikult täpselt teada allergia põhjustajaid. Seetõttu soovitame vajalike testide ja uuringute tegemiseks pöörduda perearsti juurde.

Home » Silmad sügelevad? Loe, kuidas saad abi!

KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?

Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.

Teemad

Klientide kogemused

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.