Soov suve nautida tõi kultuurientusiasti Maret Miku Flow 2.0 laserprotseduurile!
Hiljuti vabanes KSA Silmakeskuses lühinägelikkusest Maret Mikk, kelle soontes voolab kultuur ja muusika! Ta on naine nagu orkester – ta korraldab Eesti tähtsamaid kultuurisündmuseid, on Jazzkaare projektijuht, erinevate artistide manager ja juhib oma ettevõtet. Armastab elu ja selle ilu ning sellepärast jõudis ka Flow 2.0 laserprotseduurile. Milline on tema töö? Mis kontsertidele tasuks sel suvel minna ning kuidas näeb välja elu 2 kuud pärast prillidest vabanemist? Saa teada!
Palun tutvusta ennast – kes Sa oled, mis tööd Sa teed ja millega tegeled meeleldi vabal ajal?
Tere! Mina olen Maret Mikk ja tavaliselt ütlen enda kohta, et olen kultuurientusiast, kellel paneb silma särama (ekstreem)sport. Mulle meeldib käia teatris ning kuulata palju erisugust muusikat. Talvel suuskadel mäest alla tuhiseda või ilusatel suvaõhtutel longboard’iga mööda Tallinna kruiisida ning lisaks veedan hea meelega aega lauldes. Ahjaa, mulle täiega meeldivad õhupallid! Puhhil oli õigus, et: „Sa ei saa olla õnnetu, kui sul on õhupall!“
Kui aga rääkida minu töistest tegemistest, siis töötan kultuurivaldkonnas ning see hõlmab endas mitmeid erinevaid tegemisi. Igapäevaselt töötan ma Jazzkaares projektijuhi, produtsendi & kommunikatsioonijuhina. Samuti pakun erinevatele kultuurisündmustele oma ettevõttega Kultuurikõla turundus- ning kommunikatsiooniteenust ja olen artistide manager. Vahel leiab mind ka üritusturundusvaldkonnast külg külje kõrval koos oma vendadega töötamas. Oleme andnud oma panuse nii korporatiivürituste kui ka näiteks selle aastase laulupeo ja Presidendi vastuvõttude õnnestumisesse.
(Maret koos vendade Priidu ja Karliga.)
Räägime lähemalt Sinu tööst. Milline täpsemalt on töö kultuurivaldkonnas? Milline on näiteks Sinu tüüpiline tööpäev?
Jäin mõttesse, sest mul vist ei olegi tüüpilist tööpäeva! Minu tööpäevad koosnevad nii paljudest erinevatest osadest ja see on ainult hea, sest siis ei hakka igav! Aga kokkuvõtvalt – minu igapäevatöö on Jazzkaares, kus korraldame peaaegu aastaringi kontserte ja festivale või valmistame mõnda järgmist sündmust ette. Kuna meie meeskond on väike, siis tegeleme kõik paljude erinevate asjadega, aga minu vastutada on Jazzkaare kommunikatsioon, eriprojektid, digikanalid ning aitan kaasa ka turundustegevustele ning produktsiooniküsimustele.
Lisaks olen pianist Joel Remmeli ja tema trio ning lauljatar Liisi Koiksoni manager ning aitan neil korraldada kontserte, hallata sotsiaalmeediat, anda välja nende uut muusikat ja tegelen ka kõige muuga, mida manageri töö endas hõlmab. Vahel saan olla valgustaja, piletimüüja ning toolipaigaldaja.
Ja kuna minu ettevõttel, Kultuurikõlal on palju toredaid kliente, siis õhtuti jõuan veel panna kokku paar turundusplaani või tellida kujundajalt mõne reklaami ning viibida veel koosolekul, et oma nõu ja jõuga kliente või kolleege aidata. Minu tööpäevadesse mahub palju erinevaid teemasid-inimesi-küsimusi ja kogu aeg on peas “mitu tabi lahti”, aga samas see kõik rikastab elu ja siiamaani on äge sõit olnud! Naudin täiega seda, mida teen.
(Maret koos kolleegidega Jazzkaare avamisel.)
Mis on olnud seni Sinu karjääris sündmusteks või saavutusteks, mille üle oled kõige uhkem?
Väga hea küsimus, ma vist ei ole sellele kunagi nii mõelnud. Ilmselt see ei ole ükski konkreetne sündmus ega saavutus, sest ma tõesti tunnen, et on olnud suur õnn, et ma olen saanud osa väga paljudest ägedatest sündmustest ja ei oska neid järjekorda sättida.
Küll aga usun, et kõige uhkem ja õnnelikum olen ma selle üle, et olen elu jooksul suutnud enda ümber koondada nii palju ägedaid ja armsaid inimesi, kellega koos elamine ja ühes aegruumis viibmine on (ja on olnud) suur rõõm! Olgu selleks sõbrad, pere, kolleegid, tuttavad – kui ümber on sellised inimesed, siis on kõik võimalik ja ka igast raskest hetkest saab üle!
Oled sünnist saadik olnud seotud kultuuri ja muusikaga. Sinu vanaisa on pikaaegne Rahvusooper Estonia kunstiline juht ja lavastaja Arne Mikk, kes omakorda on teatripisiku andnud oma lastele ja lastelastele edasi. Kuidas see Sind mõjutanud on? Kas teadsid juba väiksena, et soovid „suureks saades“ töötada kultuuri ja muusika valdkonnas?
Ma olen väga õnnelik ja tänulik, et mul on olnud võimalus sellisesse perekonda sündida. Meil on suur kokkuhoidev perekond, kus kultuur on alati au sees olnud. Kuna päris suur osa meie suguvõsast töötab kultuurivaldkonnas, siis on tekkinud aastatega nali, et „kui enamik inimesi esitavad CV, siis teie oma sugupuu“. Eks selles on omajagu tõtt, aga samas teiselt poolt oleme ilmselt alati tundnud, et me ei saa võtta asju lõdvemalt kui varasemad põlvkonnad, vaid pigem vastupidi – peab olema oma perekonnanime „vääriline“ ning veel rohkem pingutama, sest paljud teavad, kes su peres on ning kui hea eeskuju oma töökuse ja tarkusega meie vanaisa on.
Me peame kõik olema tänulikud, et vanavanemad ja vanemad meid juba väikesest peale on teatrisse ja kontsertidele kaasa vedanud ning tutvustanud meile kultuurimaailma mitmekesisust ning avardanud meie silmaringi. Lisaks on meil olnud privileeg üles kasvada kultuurivaldkonna suurkujude keskel ning see on meile andnud ellu kaasa palju olulist. Mind (ja ka teisi lapsi meie suguvõsast) pole kunagi kultuurivaldkonda tööle suunatud, aga ilmselt alateadlikult on selle maailma mitmekesisus ja põnevus mind paelunud. Kuna mulle endale on alati meeldinud tegeleda muusika ja teatriga ning esineda, siis sinna valdkonna tööle jõudmine on olnud ilmselt loogiline valik.
Vahepeal töötasin ka restoranivaldkonnas, sest pidevalt kultuurimaailmas elamine ja selle intensiivsus väsitab vahepeal ära, aga tundub, et selles on siiski midagi, mis enda juurde tagasi tõmbab.
(Maret tööhoos Jazzkaarel, foto: Rene Jakobson.)
Pool suve on veel ees, anna lugejatele mõni soovitus, milliseid kontserte või festivale kindlasti sel suvel külastada võiks? 🙂
Oeh, see on üks keeruline küsimus, sest suvi läheb tegelikult ju nii kiiresti mööda, aga tahaks igale poole jõuda! Kuna ma naudin Haapsalu vibe’i, siis soovitan minna TAFF:festile – suurepärased artistid ja mõnus atmosfäär!
Järgmises soovituses pole ma kuigi originaalne, aga juuli lõpus soovitan minna oma endisesse kodulinna Viljandisse ning külastada Viljandi pärimusmuusika festivali. Kui oled iga-aastane käia, siis kohtume seal ja kui pole kunagi käinud, siis soovitan tulla! See on Eestis suviste festarite must visit ja lisaks tähistavad nad sel aastal oma 30. sünnipäeva!
Lisaks soovitan vähemalt korra sõita Lõuna-Eestisse ning külastada Treski kontserte või festivali või minna Põlvamaale Intsikurmu metsade vahele. Ja kui oled klassikalise muusika austaja, siis käi läbi Saaremaa Ooperipäevadelt või Pärnu Muusikafestivalilt. Ühesõnaga – valikuid on palju ja iga nädal võiks suvel mõnel festivalil või kontserdil olla! Ja vist ei tasu isegi mainida, et The Weeknd Lauluväljakul tundub täitsa kreisi!
Aga räägime nüüd sellest, mis Sind KSA Silmakeskusega seob. Milline oli Sinu elu prillikandjana? Mis olukordades lühinägelikkus Sind häiris?
Ma ei mäleta suurt traagikat selle taga, et ma prillid sain või neid kandma pidin hakkama. See tundus mulle paratamatu, kuna mu isa on terve mu elu prillikandja olnud. Aga läbi aastate, mil ma lühinägelik olin, käisid põhiliselt närvidele need hetked, kui näiteks sõbrad kuskil väljas olles ütlesid, et “Vaata sinna!” ja minu jaoks oli kõik udukogu, sest ma lihtsalt ei viitsinud kogu aeg prille või läätsesid kanda. Ja loomulikult klassika, et ei saa aru, kes tänaval kaugelt lehvitab. Ehk lühinägelikkus oli lihtsalt tüütu ja takistas 100 % elu täiega nautimist. Aga nüüd saan selle aja täiega tagasi teha!
Mis andis Sulle viimase tõuke silmade laserprotseduurile tulemiseks?
Ma olin juba mitu aastat mõelnud, et tahaks selle ette võtta, aga erinevatel põhjustel seda pidevalt edasi lükanud. Eelmise suve lõpus tõdesin, et nii palju mõnusam oleks ikkagi suve nautida, kui ei peaks mõtlema pidevalt läätsed-prillid-päikeseprillid logistikale. Ja loomulikult sportimine, olgu selleks siis jõusaal või rühmatrenn või õues jalgrattaga sõitmine – pool aega oli koguaeg kõik udune ja see oli nii tüütu!
Suureks tõukeks oli ka minu töö. Kuna suure osa ajast pean ma vaatama kuskilt saali tagaotsast lavale, sõitma autoga või suhtlema inimestega, siis mõtlesin, et nii palju mugavam oleks, kui ma näeksin inimesi ja nende nägusid selgelt. Ja mõeldud-tehtud – pärast poolt elu lühinägelikuna elamist saan sel suvel seda kõike teha nii, et ei pea prillide peale mõtlema!
(Foto: Cärol Liis Metsla)
Miks valisid KSA Silmakeskuse?
See valik oli lihtne, sest mu paljud sõbrad ja tuttavad on KSAs samal protseduuril käinud, sellega väga rahule jäänud ning seda mulle soovitanud. Lisaks asub KSA mu kodu lähedal ja nii ma rohkem ei mõelnudki, seadsin sammud just sinna.
Millised olid Sinu ootused Flow 2.0 laserprotseduurile tulles ja kas need vastasid tegelikkusele?
Kui ma praegu tagasi mõtlen, siis mul vist ei olnudki protseduuri ees ei erilisi ootusi ega hirme. Ilmselt mu sõbrad oma kogemuste ning KSA töötajad oma seletustega, olid minu sees mõnusa rahutunde tekitanud ja sain ilma närvita protseduurile minna. Ja nagu pärast selgus – polnudki vaja põdeda, sest kõik läks kiiresti, sujuvalt ning kõik oli täpselt nii nagu kirjeldati. Ja KSA töötajad on nii toetavad ja hoolitsevad, et tunned ennast kogu aeg hoituna!
Milline on Sinu nägemine täna kui laserprotseduurist on möödas pea 2 kuud? Kas oled rahul, et laserprotseduuri ära tegid?
Ma ei saaks õnnelikum olla! Tõesti, alles eelmisel nädalal tabasin end tööl aknast välja vaadates ja üle tee rippuvaid pilte nähes, mõttelt, et kuidas on see võimalik, et ma nii kaugele nii teravalt näen?! Ma tõesti olen kogu aeg selle kahe kuu jooksul tabanud ennast märkamistelt, et “appike, pilk läheb järjest aina selgemaks ja teravamaks”. Ja vahepeal on harjumatu, et autorooli istudes ei pea prille ette panema või telekat avades näen kõike, mis seal on, ilma mureta. See on nii hea tunne!
Nimeta 3 hetke või tegevust, mis on sel suvel tänu korras nägemisele erilisemad olnud?
Esimese jalgrattasõit ja longboard’iga kruiisimine. Kuna ma tavaliselt ei pannud nendega sõites prille või läätsesid ette, siis üle pika aja oli mõnus ahhaa-moment, et ma näen kõike nii selgelt ja saan ümbritsevat nautida!
Esimene kontsert maikuus pärast protseduuri, kus ma asutsin saali uksest sisse ja taipasin, et ma näen kõike, mis laval on. Mega!
Ja muidugi enda selle suve esimese päikeseloojangu nautimine Hiiumaal. Päikeseloojang tundus veel ilusam.
(Maret Hiiumaal Ristnas päikeseloojangut nautimas.)
Mida ütleksid neile, kes tahaksid lühinägelikkusest vabaneda, aga pole seda mingil põhjusel veel teinud?
Ära oota nii kaua ja mine tee ära! Su elukvaliteet tõuseb oluliselt ja igapäevasest logistikast ning mõtetest kaob üks muutuja kohe ära. Mida varem protseduuri ära teed, seda kauem saad prillideta elu nautida. See on uskumatu, et maailmas on selline tehnoloogia olemas, mis võimaldab prillidest vabaneda ja miks mitte seda siis kasutada. Sa ei kahetse!
KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?
Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.