Triatleet Armin Angerjärv laserprotseduurist: “Kui vahendid on olemas, siis ma ei kahtleks kordagi!”
Kõik prillikandjad, kes tegelevad spordiga, on ilmselt korduvalt tundnud frustratsiooni selle üle, et prillid ja sport ei käi kokku. Eriti segavaks faktoriks on halb nägemine spordialas, mis sisaldab endas nii jooksmist, ujumist, kui ka rattaga sõitmist. KSA Silmakeskuses läbis Flow 2.0 laserprotseduuri triatleet Armin Angerjärv. Kuidas prillid ja triatlon kokku sobisid? Mis tundega ootas ta laserprotseduuri ja kui kiiresti tagasi trenni sai? Saa teada järgnevast blogiloost!
Armin on terve oma teadliku elu olnud sportlik. Nooremas eas said läbi proovitud pea kõik spordialad alates korvpallist, jalgpallist kuni kergejõustiku ja ujumiseni välja. Sinna juurde lisandus ühel hetkel ka triatloni huvi, mis tõsisema hoo sisse sai pärast seda, kui Armin Audentese Gümnaasiumisse läks. Tema sõnul sellest hetkest alates enam tagasiteed ei olnud ja edasi oli eesmärk saada iga päevaga üha paremaks.
Arminit võlub triatloni juures see, et tegu on väga raske spordialaga. “Iga jumala päev sa tunned seda valu ja tööd, mida sinna sisse on vaja panna. See ala vajab raudset mõistust, palju pühendumist ning korralikku distsipliini. Kui sa näed, et sinu tehtud töö kannab vilja, siis on ka tunne ülihea!” lausub noormees.
Armin on kõigest 23-aastane, aga juba on ette näidata ka mitmeid muljetavaldavaid tulemusi. Üheks oluliseks saavutuseks peab ta 2018. aastal Riias toimunud Juuniorite Euroopa Karikaetapil saavutatud 22. kohta. Eelmisel aastal toimunud Soome Meistrivõistlustelt haaras ta 4. koha ja sel aastal Põhjamaade Meistrivõislustelt 12. koha. Kui küsisime, milline on tema suurim eesmärk triatlonis, siis unistab ta muidugi olümpiale jõudmisest. Hetkel aga võtab ta ühe sammu korraga, pannes väiksemaid eesmärke ja ennast seeläbi arendades. “Järgmise paari-kolme aasta sihiks on koguda maailmakarika punkte ja saada tänu sellele parematele võistlustele,” on ta kindel.
Triatlon ja prillid ei käi kokku
Nii kaua, kui Armin on sporti teinud, on teda selle juures saatnud ka prillid. Esimesed prillid sai noormees juba teises klassis. Sellest hetkest mäletab Armin vaid seda, et kuna ta ema oli samuti prillikandja, siis suur šokk see uudis tema jaoks ei olnud. Tegelikult oli ta ehk isegi natuke põnevil. Iga mööduva aastaga läks miinus järjest suuremaks, mis tähendas ka pidevat prilliklaaside vahetamist ja suuri rahalisi kulusid. Lõpuks oli tal lühinägelikkust lausa 7.5 dioptri jagu.
Mida rohkem Armin sporti tegema hakkas, seda rohkem sai ta ka aru, kui palju prillid tegelikult segavad. “Spordis segasid prillid igal sammul, küll tilkus higi klaasidele, pead liiga kiiresti pöörates lendasid prillid minema, prille pidi koguaeg uuesti nina peale lükkama,” jagab meiega Armin vaid mõningaid ebamugavaid hetki. Ka triatloni võistlustel tekitas kehv nägemine ebakindlust. “Kõige keerulisem oli kindlasti pärast veest välja tulemist oma ratta leidmine teiste rataste seast. Enne võistluse starti, sooja tegemise ajaks, pidin enda prillid jätma vahetusalasse ja kiivri sisse. Kuna vahetusala läheb ühel hetkel kinni ja rattale enam ligi ei pääse, pidin jooksmiseks sooja tegema miinusklaasidega ujumisprillid peas. Alati tundsin end sel hetkel pisut veidrana, aga midagi teha ei olnud. Ilma lihtsalt ei näinud midagi!”
Ühe korra proovis Armin kasutada ka kontaktläätsesid, aga sinna see jäi. Tema sõnul ei olnud läätsed tema jaoks mugavad ja tundusid nagu võõrkehad silmas. Seega jäidki tol hetkel valikuks prillid.
Lahendus laserprotseduurist
Mõtted laserprotseduurist jõudsid Arminini läbi mitme tuttava ja viimase tõuke selleks andis tema treeneri soovitus. Kuna miinus paari aasta jooksul suuremaks läinud ei olnud ning muud näitajad olid samuti korras, sai Armin Flow 2.0 laserprotseduuriks rohelise tule. Kaua ta selle tegemisega ei oodanud – kui sobivusuuring sai läbitud aprilli alguses, siis aeg laserprotseduuriks sai kirja kuu aega hiljem. “Olin ülipõnevil ja valmis seda teekonda ette võtma. Oli raske uskuda, et varsti mul ei ole enam prille!” võttis Armin kokku oma ootuse laserprotseduurile. “Mulle oli räägitud, et kõik pidi käima väga kiiresti ja nii ka läks. Kohale jõudes tutvustati kogu protsessi. Sain valida endale päikeseprillid ning suundusingi protseduuri tuppa. Otseselt midagi tunda ei olnud, pigem oli natukene ebamugav,” meenutab Armin.
Taastumine võttis aega umbes nädala ja kohe, kui nädal möödas oli, hakkas Armin uuesti trenni tegema ja enda sõnul pani täie hooga edasi! Hoog aga oli nüüd veelgi parem kui varem. “Kõik on teisiti! Silmad näevad palju rohkem, kõik on palju teravam ja juba väga kaugelt näen märke ja silte, mida varem märganudki ei olekski! Hommikuti avan silmad ja tunnen kergendust,” ei suuda Armin oma imestust varjata. Ka spordi tegemine on tema sõnul kordades lihtsam ja nauditavam. “Triatlonis on sooja tegemine ja vahetusalad nii palju lihtsamad ja kiiremad. Tunnen end hulga enesekindlamalt, eriti ujumises ja rattasõidus! Samuti olen valmis võtma riske, mida varem ei julgenud võtta.”
Kui küsisime, kas ta soovitaks laserprotseduuri tegemist ka teistele spordiga tegelevatele inimestele, oli vastus kiire ja konkreetne: “Kui vahendid on olemas, siis ma ei kahtleks kordagi! Kindlasti soovitan ära teha, sest see on investeering endasse ja hea nägemine teeb elu väga palju lihtsamaks!”
Hoiame Arminile pöidlaid ja oleme kindlad, et sellest noormehest kuuleme me kõik veel palju! Meile meeldib ütlus: “Kui fookus on paigas, pole saavutustel piire!” ja täpselt nii see tegelikult ongi. Oleme õnnelikud, et saime Arminil aidata lühinägelikkusest vabaneda ning enam pole tema sportlase teel ebavajalikke takistusi ja ebakindlust. Nüüd saab vaid täie hooga edasi panna!
Take our quick quiz to find your path to glasses-free living
Take our 2-minute test to see if laser eye surgery can unlock a new world of clear vision for you.