5 üllatavat fakti, mida silmaarstid sulle ei räägi

Silmade tervise ja hea nägemise hoidmiseks on mitmeid nippe ja tõdesid, millest silmaarsti kabinetis tihti ei räägita. Igapäevased harjumused, mida me võib-olla ei seosta oma silmadega, võivad märkimisväärselt mõjutada nägemist pikemas perspektiivis. Alljärgnevalt toome välja viis üllatavat tähelepanekut silmade tervise kohta, mis võivad aidata sul oma nägemist paremini hoida ja teadlikumaid otsuseid teha.

1. Kvaliteetsete päikeseprillide kandmine säästab nägemist.

Päikeseprillide kandmine pole ainult moeasi – see on oluline abivahend silmade parema tervise tagamisel. UV-kaitse aitab ennetada kahjustusi, mis võivad tekkida päikesekiirguse mõjul (näiteks võrkkesta kahjustus) ja vähendada riski haigestuda erinevatesse silmahaigustesse (näiteks katarakti või makuladegeneratsiooni). Tavalised päikeseprillid võivad küll vähendada valguse intensiivsust, kuid ainult UV-kaitsega päikeseprillid kaitsevad silmi kahjuliku kiirguse eest. Soovitatav on valida prillid, mis blokeerivad nii UVA- kui ka UVB-kiirgust. Vastavalt vajadusele võib neid kanda ka pilvise ilmaga, kuna UV-kiirgus tuleb läbi pilvede. Investeering kvaliteetsetesse UV-kaitsega päikeseprillidesse võib olla sinu nägemise jaoks hindamatu väärtusega!

2. Sinise valguse prillid ei ole imeravim.

Viimastel aastatel on ka sinise valguse prillid muutunud üha populaarsemaks, kuid teadusuuringud näitavad, et nende mõju on piiratud. Prillid võivad olla abiks, kuid ei asenda muid võtteid, mida samuti unustada ei tohiks: regulaarset pauside tegemist ekraani vaatamise ajal, ekraani valgustuse reguleerimist vastavalt vajadusele ja silmade niisutamist. Abi võib olla ka sellest, kui seadistada nutiseadmed nii, et need õhtuti sinise valguse filtri peale lülituks.

Kuigi prillid võivad aidata vähendada ekraanide põhjustatud koormust silmadele, ei ole need lahendus kõikidele ekraaniga seotud probleemidele. Ekraanivalguse ees viibitud aeg avaldab mõju ka unele, meeleolule ja üldisele ajutervisele. Valgus mõjutab melatoniini tootmist – kui veedame õhtuti kaua aega ekraani ees, võib see segada meie loomulikku unerütmi ja raskendada uinumist.

Lisaks võib pidev sinise valguse käes viibimine mõjutada keskendumisvõimet, aju võimet töödelda teavet ja kognitiivseid võimeid, eriti lastel ja noortel, kelle aju alles areneb.

3. Õues viibitud aeg võib lühinägevuse süvenemist aeglustuda.

Uuringud on näidanud, et õues viibimine, eriti lapsepõlves, võib aeglustada müoopia ehk lühinägevuse süvenemist. Väljas olles kaugusesse vaatamine treenib silmalihaseid ja toetab silmade arengut. See teave on oluline nii lapsevanematele, kes saavad toetada oma laste silmade arengut, aga ka täiskasvanutele. Kuigi täiskasvanueas ei pruugi väljas veedetud aeg nägemist enam muuta, võib see aidata säilitada silmade tervist üldiselt: näiteks vähendada eelpool mainitud ekraanidega seotud silmade koormust. Seetõttu võiks silmaarstid oma patsientidele rõhutada, et regulaarsed pausid ja õues viibimine on kasulik igas vanuses.

4. Silmatilkade pikaajaline ja mitteotstarbekas kasutamine võib avaldada negatiivset mõju.

Pikas perspektiivis ei ole kasulik ravisilmatilku pidevalt kasutada, sest see võib viidata kestvale probleemile, mis vajab uurimist ja põhjalikumat lähenemist. Tavaliselt määratakse ravisilmatilgad ajutiseks kasutamiseks konkreetse probleemi leevendamisel. Oluline on ka meeles pidada, et silmatilgad ei säili igavesti – nende koostisosad võivad aja jooksul laguneda, mistõttu võivad need kaotada oma toime või isegi kahjulikult mõjuda. Lisaks ei pruugi samad tilgad järgmise mure korral enam aidata, kuna silmade seisund ja vajadused võivad samuti ajas muutuda. Probleemide korral on mõistlik pöörduda spetsialisti poole.

5. Regulaarsel silmakontrollil võib olla üllatav roll muude terviseprobleemide avastamisel.

Silmakontrollis on soovitatav käia vähemalt üks kord aastas. See on määrav prillikandjatele, kontaktläätsede kandjatele, kuid aitab kontrolli all hoida ka mitmeid muid silmadega seonduvaid probleeme: kuiv silm, kõrge silmarõhk jpm. Kontrollis käimine on oluline ka siis, kui nägemine tundub korras ja stabiilne. Paljud ei tea, et silmakontrollid võivad olla võtmetähtsusega ka mitmete muude üldtervise haiguste, nagu näiteks diabeedi või kõrge vererõhu avastamisel.

Kuidas aga sina oma silmade tervise eest hoolitsed ja millal viimati silmakontrollis käisid? Täites KSA Silmakeskuse online-kiirtesti, on võimalik kõigest 30 sekundiga saada väärt teavet oma nägemise kohta. Test on mõeldud eelkõige miinusprilli kandjatele ja seda saad teha SIIN.

Home » 5 üllatavat fakti, mida silmaarstid sulle ei räägi

KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?

Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.

Teemad

Klientide kogemused

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.