A-vitamiini eelised heale nägemisele

A-vitamiini saadakse värvilistest puu- ja köögiviljadest “provitamiin A” karotenoidide kujul  , mis pärast toidu sissevõtmist muudetakse kehas retinooliks. A-provitamiini karotenoidide head toiduallikad on porgand, bataat, spinat, lehtkapsas ja kantaluubid.

Beetakaroteen on üks levinumaid ja tõhusamaid provitamiini A karotenoide.

A-vitamiini ja beetakaroteeni eelised nägemisele

Kuna A-vitamiin aitab kaitsta silma pinda ( sarvkesta ), on see hea nägemise jaoks oluline.

Uuringud näitavad, et A-vitamiini silmatilgad on tõhusad  kuivade silmade raviks . Tegelikult leiti ühes uuringus, et A-vitamiini sisaldavad käsimüügis olevad määrivad  silmatilgad  olid kuiva silma sündroomi ravis sama tõhusad kui kallimad retsepti alusel väljastatavad silmatilgad, mis on valmistatud kuiva silma leevendamiseks.

A-vitamiini silmatilgad on osutunud tõhusaks ka teatud tüüpi silmapõletiku, mida nimetatakse limbiliseks keratokonjunktiviidiks, raviks.

A-vitamiin, vähemalt kombineerituna teiste antioksüdantsete vitamiinidega, näib samuti mängivat rolli  maakula degeneratsiooni  (AMD) riski vähendamisel. Inimestel, kellel oli suur risk haigestuda ja kes võtsid iga päev mitut vitamiini, mis sisaldas A-vitamiini (beetakaroteenina), C-vitamiini,  E-vitamiini , tsinki ja vaske, vähendas kuue aasta jooksul 25 protsenti kaugelearenenud AMD riski.

Samuti näib, et A-vitamiini ja luteiini kombinatsioon  võib pigmentosa retiniiti  (RP)  põdevatel inimestel nägemist pikendada  . Hiljuti läbi viidud Harvardi meditsiinikooli ja teiste silmapaistvate ülikoolide teadlaste nelja-aastane uuring näitas, et pigmentosa retiniiti põdevatel inimestel, kes võtsid igapäevaselt A-vitamiini (15 000 RÜ) ja luteiini (12 mg) toidulisandeid, kadus  perifeerne nägemine  aeglasem. ei võtnud kombineeritud toidulisandeid.

Kuna beetakaroteen muudetakse kehas A-vitamiiniks, pakub see beetakaroteen (provitamiin A) tõenäoliselt sarnaseid eeliseid silmadele kui eelnevalt moodustatud retinooli tüüpi A-vitamiin, kuigi selle kinnitamiseks on vaja rohkem uuringuid.

2011. aasta alguses leidsid Columbia ülikooli meditsiinikeskuse (New York) teadlased, et A-vitamiini sünteetiline muudetud vorm võib aeglustada  Stargardti tõve , päriliku silmahaiguse, mis põhjustab noortel inimestel tõsist nägemise kaotust, progresseerumist.

Kui modifitseeritud A-vitamiini manustati hiirtele, kellel oli sama geneetiline defekt kui Stargardti tõbe põdevatel inimestel (nimetatakse ka juveniilseks makulaarseks degeneratsiooniks), pärssis modifitseeritud A-vitamiin võrkkesta klombitaoliste ladestuste kasvu, mida nimetatakse “A-vitamiini dimeerideks”, mida seostatakse degeneratiivsete muutustega ja nägemise kaotus.

A-vitamiini puudus

A-vitamiini puudus põhjustab sarvkesta väga kuivaks, mis põhjustab silma esiosa hägustumist,  sarvkesta haavandeid  ja nägemise kaotust. A-vitamiini puudus kahjustab ka võrkkesta  , mis põhjustab samuti pimedaksjäämist.

Kuna A-vitamiin on oluline ka infektsioonide vastupanuvõime ja terve immuunsüsteemi jaoks, võib A-vitamiini puudus põhjustada surma hingamisteede ja muude infektsioonide tõttu.

Tavalised supertoidud A-vitamiini jaoks

Enamikul juhtudel on kõige parem hankida vitamiine ja mineraalaineid tervislikust ja tasakaalustatud toitumisest. Vaid üks tass taimsetest toiduainetest, nagu porgand, kõrvits, maguskartul, annab teile annuse, mis ületab 5-9 korda soovitatavat päevaannust.

Beetakaroteen ja teised puu- ja köögiviljades leiduvad provitamiini A karotenoidid ei kujuta endast A-vitamiini toksilisuse ohtu. Need ühendid on vees lahustuvad ja organismist kergesti eemaldatavad, mistõttu taimetoidust saadav A-vitamiini mürgisus on haruldane.

Beetakaroteeni toidulisanditel võib aga olla suitsetajatele tõsine oht. Kaks uuringut on näidanud, et suitsetajatel, kes võtsid igapäevaselt 20–30 mg beetakaroteeni sisaldavaid toidulisandeid, oli suurem risk haigestuda kopsuvähki, võrreldes suitsetajatega, kes neid toidulisandeid ei võtnud.

Toidulisanditest või loomsetest toitudest saadud A-vitamiini pikaajalisest igapäevasest tarbimisest tulenevad võimalikud mürgistusreaktsioonid hõlmavad sünnidefekte, maksa kõrvalekaldeid, luu mineraalse tiheduse vähenemist, mis võib põhjustada osteoporoosi, ja kesknärvisüsteemi häireid, seega hoidke end taimset toitu. vältida igasuguseid riske.

Home » A-vitamiini eelised heale nägemisele

KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?

Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.

Teemad

Klientide kogemused

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.