Kogu tõde lugemisprillidest

Lugemisprillid – kas vananemisega kaasnev loomulik nähtus või mõne tõsisema silmahaiguse esmasümptom?

Lugemisprillide A ja O

Kui tabad end ühel hetkel ajalehte lugemast, käed pikaks välja sirutatud, siis tead, et vajad lugemisprille. Ent kuna neid on saadaval mitmesuguseid ning algajal prillikandjal võib suur valik pea sassi ajada, siis teeme siin asja puust ja punasest selgeks.

Kui soovid prille vaid 35-50 cm kaugusele vaatamiseks (nt loed raamatut, kood, heegeldad), sobivad sulle tavalised lugemisprillid. Kui aga tahad vaadata enda käeulatusest kaugemale, siis on sinu jaoks sobivaimad nn kontoriklaasid, pikendatud lugemistoega klaasid või moodsad lugemisprillid (heal lapsel mitu nime). Sellised klaasid on tänapäeval praktiliselt asendamatud. Väga vähe leidub inimesi, kes saavad hakkama ainult tavaliste lugemisprillidega, ja kui saavadki, pole see kindlasti mitte mugav. Kontoriklaase tehakse ka selliseid, millega näeb nii lugeda, arvutit kasutada kui ka ruumis ringi liikuda ning kuni 4 m kaugusele vaadata.

Kolmas võimalus on valida progresseeruvad klaasid, millega näeb selgelt nii lähedale kui kaugele. Need ei pruugi siiski olla parim valik terve päev arvutiga töötamiseks, kuna progresseeruvatel klaasidel ei ole lugemise ja arvuti vaatamise ala nii lai nagu kontoriklaasidel. Osa prillikandjaid pelgab progresseeruvaid klaase, kuna on kuulnud, et nendega võib olla keeruline harjuda. Tegelikult ei tasu sellepärast muretseda, sest uued klaasid on nii täpsed ja head, et nendega harjub 99% kandjatest. Leidub ka spetsiaalseid lugemisprilliraame, mis on tavaliselt natuke kitsama klaasiga ning mida saab asetada ninale. Selliste prillidega on võimalik lugeda ning üle prillide vaadates ka kaugele näha. Küll aga ei ole selliste prillidega mugav arvutiga tööd teha.

Ainult lugemisprille määratakse peamiselt neile, kes soovivad endale prille mõne hobi jaoks (nt kudumiseks) või raamatute lugemiseks. Progresseeruvaid prilliklaase soovitatakse juhul, kui korrigeerimist vajab nii lähedale kui kaugele vaatamine.

Lisaks on saadaval veel fotokroomsed prilliklaasid, mis päikese käes tumenevad. Fotokroomseid klaase on mugav kasutada, sest toas on klaasid läbipaistvad, kuid õues lähevad vastavalt päikese heledusele ning UV-kiirguse intensiivsusele kas pruuniks või halliks. Autojuhid peavad aga arvestama sellega, et autos on UV-kiirgust vähem ning seetõttu ei saavuta klaasid oma maksimaalset tumedust ega ole nii mugavad kui tavalised päikeseprillid.

Miks tuleks osta lugemisprille prillipoest?

Spetsiaalsest prillipoest saab tellida just sinule sobivad lugemisprillid, kuid neid saab osta ka n-ö valmis kujul apteegist või kaubamajast.

Kuigi valmis lugemisprillidel on omad plussid, ei ole valmisprillide valik tavaliselt väga suur, seega ei pruugi sa leida oma näokujule ja -suurusele sobivat raami. Lisaks on mõlemad klaasid sama tugevusega ning optiline keskpunkt pole iga kandja jaoks spetsiaalselt paika pandud. Enamiku inimeste silmad on aga eri tugevusega ning paljudel esineb ka astigmatismi. Vale tugevusega või selliste prillide kandmine, mille optiline keskpunkt asub pupillidest liiga kaugel, võib põhjustada peavalusid, iiveldust ja silmi väsitada. Kui oled neid sümptomeid tundnud, külasta kindlasti silmaarsti ja soeta endale retseptipõhised lugemisprillid.

Poest ostetavaid lugemisprille valides tuleks alati klaase põhjalikult uurida, et neil poleks väikseid õhumulle, laineid või muid defekte. Kvaliteetne klaas on kõige tähtsam ning kui sulle tundub, et poest ostetavatel prillidel seda pole, tasub need soetada prillipoest, kust võib teinekord saada spetsiaalsed ja just sinu näole sobivad lugemisprillid väga soodsa hinnaga.

Kindlasti võiks prilliklaasidel olla ka peegeldumisvastane (rohekas) kate, mis teeb prillide kandmise oluliselt mugavamaks. See vähendab klaasidelt tulevaid peegeldusi ning tänu sellele pole silmad õhtul nii väsinud. Valmis prillidel seda katet aga enamasti pole.

Need hirmsad silmauuringud

Lisaks soodsamale hinnale eelistatakse lugemisprille osta prillipoe asemel kaubamajast põhjusel, et nii välditakse tülikaid silmauuringuid. Hiljuti USA-s läbi viidud küsitlusest selgus, et 17% lugemisprillide ostjatest seadis silmanägemise halvenemise korral sammud silmaarsti kabineti asemel apteeki, sest ei soovinud läbida silmauuringuid.

Ent silmade hea tervise nimel tuleks justnimelt seda teha. Retsepti uuendamise vajalikkuse üle peaks otsustama ikka kogenud silmaarst või optometrist, keda tuleks külastada vähemalt kord kahe aasta tagant. Sest vajadus uute lugemisprillide järele ei pruugi olla midagi muud kui lihtsalt vananemise loomulik osa, ent see võib ka viidata tõsisele silmaprobleemile, mida saab varakult avastades edukalt ravida. Hea näide on glaukoom – tõsine, kuid hõlpsasti diagnoositav silmahaigus, mille ainus esmasümptom on nägemise halvenemine.

KSA pakub põhjalikku nägemisuuringut – tule ja saa teada, kas sinu nägemise halvenemise põhjuseks on loomulik aja möödumine või on tegu millegi tõsisemaga. Ka erinevaid silmahaigusi nagu glaukoomi või katarakti saab lihtsa testi abil tuvastada, kuid selleks tuleb kõigepealt silmaarsti külastada.

Home » Kogu tõde lugemisprillidest

KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?

Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.

Teemad

Klientide kogemused

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.