Kontaktläätsed, prillid või lasersilmaprotseduur?
See on küsimus, mille üle mõtiskleb enamik lühinägelikkuse all kannatavaid inimesi. Prillid võivad olla stiilne aksessuaar, kuid nende nägemisulatus võib olla piiratud. Kontaktläätsed annavad rohkem vabadust, kuid on silmadele kahjulikumad. Silmade laserprotseduur tundub kallis ja hirmutav. Mida teha? Nõu annab KSA Vision Clinic asutaja, silmakirurg dr Ants Haavel.
Piiratud nägemisega inimesi on rohkem, kui arvata võiks. Ameerika Ühendriikides tehakse igal aastal miljoneid lasersilmaprotseduure ning igal aastal müüdavate kontaktläätsede ja prillide arv ulatub samuti mitme miljonini. Tehnika arenedes muutuvad prillid moekamaks, kontaktläätsed mugavamaks ja laserprotseduurid veelgi turvalisemaks. Arvestades igasuguste elektrooniliste seadmete sagedasemat kasutamist meie igapäevaelus, on aga üha rohkematel inimestel nägemisega probleeme. “Kontaktläätsede kandmine on suhteliselt mugav, kuid paljud arstid on nende suhtes skeptilised. Ma ei oleks nii radikaalne, kuna need sobivad paljudele,” ütleb Ants Haavel.
Oma kogemuste põhjal võib ta aga öelda, et paljud inimesed suhtuvad kontaktläätsede suhtes hooletult, kannavad neid liiga kaua, jätavad üleöö või puhastavad neid kraaniveega. “Kõik need asjad muudavad silmad tundlikumaks, mis võib panna silmad kontaktläätsi tagasi lükkama,” hoiatab ta. Kuid mõne inimese silmad ei talu kontaktläätsi isegi õigel kasutamisel. “Meil on palju patsiente, kes valivad silma laserprotseduurid, kuna nad ei taha enam prille kanda ja nende silmad ei talu kontaktläätsi.”
Mood versus ebamugavus
Paljud inimesed ei suuda kontaktläätsede panemiseks isegi mõtet “sõrmed silma panna”. Selle asemel valivad nad prillide või lasersilmaprotseduuri kasuks. “Täna saadaval olevad prillid on lahedad ja trendikad ning paljud kannavad neid moeaksessuaaridena. Kuid parem on kanda prille omal valikul, mitte vajadusest,“ muigab dr Haavel, jutustades, kuidas mõned patsiendid paluvad retseptita läätsi panna oma lemmikprillide sisse, et neid ikka aeg-ajalt kanda. .
Kuigi prillid on moes, võivad need kergesti puruneda, liikuda treeningu ajal või higistades nina alla libiseda. Samuti ei saa neid kanda saunas ega ujudes. Paljud leiavad, et prillid on reisimisel ebamugavad. “Prillid on silmale õrnemad kui kontaktläätsed, kuid nägemisulatus on piiratud. Inimese nägemine on piiratud prillide suuruse tõttu ja tema perifeerne nägemine on fookusest väljas,” selgitab dr Haavel.
Silma laserprotseduuridega patsientidel on kõrged nõudmised
Kui nägemine on stabiliseerunud, üldine tervis korras ja protseduurieelne konsultatsioon on rohelise tule andnud, saab nägemisprobleemidest vabanemiseks valida silma laserprotseduuri. Aastakümneid tagasi tehti neid operatsioone noaga, millele järgnes laseroperatsioon, mille käigus lõigati sarvkesta. Nüüd saab protseduuri teha täiesti kontaktivabalt. “Õige, silmakirurgia on arenenud hüppeliselt ja tänapäeval saate täiusliku nägemise kiiresti, ohutult ja minimaalse ebamugavusega,” räägib dr Haavel. Oodatava tulemuse saamiseks viiakse läbi põhjalik protseduurieelne kontroll. Lisaks tervetele silmadele peab korras olema ka patsiendi füüsiline ja vaimne tervis.
«Oleme protseduure teinud aastakümneid ja teame, et patsiente tuleb hoolikalt läbi vaadata ja valida. Optimistlikul suhtumisel ja ilmavaatel on otsene seos heade tulemuste ja taastumisaegadega,“ selgitab Ants Haavel KSA Vision Clinicu kogemusele tuginedes. “Seetõttu teostame protseduure vaid ideaalsetele kandidaatidele. Kui ütleme patsientidele, et nad sobivad Flow protseduuriks, oleme kindlad, et saavutame häid tulemusi. Umbes 40 protsenti esmasele konsultatsioonile tulijatest ei sobi protseduurile. Kuigi see arv võib tunduda kõrge, ei soovi dr Haavel patsienti vastu võtta, kui kahetseb seda hiljem.
Kokkuvõtteks ei ole ühest vastust, mis on parim – prillid, kontaktläätsed või lasersilmaprotseduur. Kõik sõltub teie elustiilist ja eeldatavast elukvaliteedist. Mõned inimesed kannavad kontaktläätsi õnnelikult, teised ei vabane kunagi prillidest, samas kui paljud teeksid kõik, et oma piiratud nägemisest vabaneda. Igaüks omale.
KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?
Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.