Kookosõli – kas parim looduslik silmade niisutaja?

Kas olete kunagi tundnud, et silmad on liiga kuivad, sügelevad ja on muul moel tundlikud? See ei ole meeldiv tunne, ent ometi üks levinumaid silmaprobleeme, millega aeg-ajalt puutub kokku iga kolmas inimene. Ometi leidub sellele laialt levinud probleemile üks tõhus, aga vähetuntud lahendus – kookosõli.

Kuivsilmsus tekib sageli siis, kui pisaravedelikku toodetakse liiga aeglaselt,see aurustub liiga kiiresti või viibime keskkonnas, mis on “vaenulik” meie silmadele. Kuigi tundub loogiline leevendada seda niisutavate silmatilkadega, on tähtis teada saada, mis selle pealtnäha lihtsa, kuid tegelikult palju sügavama probleemi taga tegelikult on.

Mis põhjustab kuivsilmsust?
Kuivad silmad kimbutavad üldjuhul vanemaid inimesi, kuigi mitte tingimata. Ajutine või krooniline kuivsilmsus tekib mitmel põhjusel. Näiteks tingivad selle mitmesugused ravimid nagu diureetikumid, allergiaravimid, unerohi, antibeebipillid, antidepressandid, akneravimid, morfiin ja paljud teised. Samas võib kuivsilmsust põhjustada erinevad haigused nagu herpes, HIV, diabeet, artriit ja luupus, samuti nahaprobleemid nagu rosaatsea.

Muud kuivsilmsuse põhjused
Kuivsilmsust võib põhjustada ka erinevad silmaoperatsioonid nagu katarakti operatsioonid ja laseroperatsioonid.

Teine suur süüdlane on toitainete puudus kehas. Näiteks tekib kuivsilmsus A-vitamiini puudulikkuse korral, aga silmade tervist mõjutab mis tahes toitaine vähesus. Kuivad silmad saadavad ka 60  % menopausiealisi naisi, kellel on nagunii kolm korda suurem tõenäosus kuivsilmsuse tekkeks kui meestel.

Kolmas suur põhjus on toit mida me sööme. Väga paljud inimesed tarbivad suurtes kogustes rämptstoitu, mis sisaldavad ebatervislikes kogustes trans-rasvasid loomseid küllastunud rasvasid ja loomseid valkusid, kõik need loetletud komponendid häirivad silma niistussüsteeme ja muudavad silma vastuvõtlikumaks põletikele.

Ent peamiseks patuoinasteks on tänapäeval tehtud arvuti, digitahvlid, nutitelefonid ja televiisor – liigne ekraani vaatamine ja vähene silmade pilgutamine on ideaalne kooslus kuivsilmsuse tekkeks.

Normaalne silmatöö
Tavatingimustes toodavad silmad pidevalt pisaraid, mis väljuvad väikestest kanalitest ja silmanurkades asuvatest näärmetest. Pisaravedelik koosneb kolmest kihist: õlist, soolaveest ja rasvakihist. Need kolm moodustavadki nn pisarad, mis aitavad meil paremini näha ning hoiavad silmad pilgutamise vahepeal niiskena. Kui silmad on liiga kuivad, lähevad nad punaseks, valulikuks ja muutuvad valgusele tundlikuks. Pideva ja piisava niisutuse puudumine võib ka nägemise kvaliteeti kahjustada.

Käsimüügiravimite ohud
Nii nagu paljude muude probleemide jaoks leidub ka kuivsilmsuse leevendamiseks käsimüügiravimeid. Näiteks USAs ameeriklased kulutavad kunstlike silmatilkade peale üle 300 miljoni dollari aastas ( Eestis on see summa ca 1 mln. eurot aastas ) , olenemata sellest, et tegemist on probleemi leevendava, mitte raviva vahendiga.

Mis siis ikkagi aitab?
The Journal of Alternative and Complementary Medicine avaldatud uuringus  leiti, et kookosõli ei põhjustanud  testitud silmadele kõrvalmõjusid ning toimib samamoodi nagu käsimüügiravimina saadaolevad silmatilgad. Lisaks on kookosõlil looduslike pisaratega sarnanevad põletikuvastased omadused. Siin on kookosõli 11 kasulikku omadust.

 1. Antibakteriaalne – tapab bakterid, mis põhjustavad igemehaigusi, neelu- ja kuseteedepõletikke ning maohaavu.
 2. Antikantserogeenne – takistab vähirakkude levikut ja tugevdab immuunsust.
 3. Fungitsiid – tapab põletikke soodustavad seened.
 4. Põletikuvastane – aitab põletikke vältida ja parandab kudesid.
 5. Antimikroobne – deaktiveerib kahjulikud mikroobid ja võitleb põletikuga.
 6. Antioksüdant – kaitseb vabade radikaalide eest.
 7. Retroviirusevasane – hävitab HIV- ja HTLV-1 viirused.
 8. Parasiidivastane – tõrjub kehast välja täid, paelussid ja muud parasiidid.
 9. Ainuraksetevastane – tapab sooles pesitsevad ainuraksed.
 10. Viirusevastane – tapab külmetust, herpest, leetreid, AIDS-i, hepatiiti ja muid haiguseid põhjustavad viirused.
 11. Hästiimenduv – kergesti seeditav.

Loorber- ja kaprüülhape
Kookosõli sisaldab võimast antimikroobset rasvhapet nimega loorberhape, mida leidub ka rinnapiimas. Kehas muudetakse see viirusevastaseks antibakteriaalseks aineks nimega monolauriin. Kookosõli sisaldab ka hulganisti kaprüülhapet, mida leidub väikses koguses kitse- ja lehmapiimas. Sellel rasvhappel on antimikroobsed ja viirusevastased omadused ning kehas muudetakse kaprüülhape aineks, mis võitleb viiruste, bakterite ja seentega.

Kookosõli kasutamine silmas
Kookosõli saab vedelaks muuta kuumaveevannis – tuleb lihtsalt asetada teelusikatäis õli kaussi ja see omakorda kuuma veega täidetud anumasse. Kui õli on vedel ja maha jahtunud, saab seda silma tilgutada pipeti abil. Paar tilka kumbagi silma muudab nägemise algul häguseks, kuid mõne minuti pärast see taastub. Tilgutada võiks nädala aja jooksul kaks korda päevas ning jälgida silmade seisukorda – tõenäoliselt tunnete, et silmad on niisutatud ega väsi enam nii kiiresti. Edaspidi piisab kookosõli kasutamisest paar-kolm korda nädalas, et käsimüügiravimina saadaolevad silmatilgad unustada.

Mida vältida kuivsilmsuse korral?
Üks suurimaid silmi ärritavaid tegureid on suitsetamine. Tubakas on üle 4000 eri kemikaali, millest paljud on mürgised ja ärritavad silmi. Seetõttu on suitsetajatel kaks korda suurem tõenäosus kuivsilmsuse tekkeks kui mittesuitsetajatel, kuigi suits rikub ka viimaste silmi, kui nad tihti suitsetajatega aega veedavad. Teine potentsiaalne silmade ärritaja on alkohol, aga ka õhukonditsioneer, liigne kofeiinitarbimine, kuiv ja tuuline õhk, pikaaegne arvuti kasutamine ja silmade hõõrumine.

Kuivsilmsust leevendav toit
Toidul on silmade tervise seisukohast väga oluline koht – see kas toetab nägemist või kiirendab selle halvenemist. Oluline on tarbida piisavalt A-vitamiini, mida saab nii taimsel kujul kollastest, punastest ja tumerohelistest köögiviljadest kui ka loomsest toidust. Porgandid, pipar, maguskartul ehk pataat ja kabatshokk sisaldavad rohkelt karoteeni, mis muudetakse kehas A-vitamiiniks. Samas ei soovitata viimastel aastatel tehtud teadusuuringute tulemuste põhjal tarbida A-vitamiini toidulisandina tabletikujul ( apteegist ostetava vitamiinina) , kuna see tõstis uuringus osalenutel oluliselt kopsuvähki haigestumise riski.

Tervete silmade jaoks on oluline tarbida ka piisavalt oomega-3 rasvhappeid, mis aitavad kudesid niisutada ja õlikihil tekkida. Oomega-3 rasvhappeid leidub toidus nagu erinevad pähklid, linaseemned, kanepi seemned, chia seemned ja kõrvitsaseemned. Kalaõli sisaldab ka oomega-3 rasva, kuid kuna see sisaldab tihti ka organismile kahjulikku elavhõbedat, siis soovitatakse oomega-3 ammutada jääda taimsetetest allikatest.

Tarbida tuleks ka tsinki, mida leidub  rohkelt spinatis, rohelises salatis, kaunviljades, seentes ning kõrvitsa- ja päevalilleseemnetes. Seemned sisaldavad ka E-vitamiini, mis on samuti tervisele kasulik.

Paljud kuivsilmsust põhjustavad tervisehädad on seotud immuunsüsteemi ja keha hormonaalse tasakaaluga, mistõttu on tervislik toidulaud sümptomite leevendamisel ja ravimisel äärmiselt oluline.

Kookosõliga kortsude vastu
Kõige loogilisem lahendus on joosta poodi kortsudevastase kreemi järgi. Kahjuks aga ei toimi enamus kosmeetilisi kortsukreeme nii nagu pakendi peal lubatakse. Lisaks sisaldavad paljud neist mürgiseid kemikaale, mis naha kaudu vereringesse imenduvad. Siinkohal tuleb appi looduslik kookosõli, mis niisutab silmaümbrusnahka ning takistab kortsude teket, sest sisaldab
antioksüdante, mis kaitsevad enneaegseid kortse põhjustavate vabade radikaalide eest, E-vitamiini, mis soodustab kollageeni tootmist ning triglütseriide ja loorberhapet, mis parandavad kahjustatud nahka ja kaitsevad kahjulike UV-kiirte eest. Kookosõli toetab ka uute naharakkude teket ning aitab hoida koed elastsed.

Kuidas hoida silmad terved ja niisked?
Eelkõige tuleb silmi toita seespidiselt – tervislik toidulaud ja elustiil on tervete silmade puhul vältimatud. Tähtis on ka piisav uni ja füüsiline koormus, mis aitavad samuti silmi niisutada ja põletikku eemal hoida. Pisaravedeliku tootmiseks tuleb juua piisavalt vett. Silmade tervist toetab antioksüdante sisaldav toidulaud – tarbida tasub rohelist teed, süüa marju ja värvilisi juurvilju, mis sisaldavad palju C-vitamiini.

Kuivsilmsust ei pea välja kannatama – lahenduse leidmiseks tuleb võtta pisut aega ja mõelda, mis seda põhjustab ning sageli kaovad kuiva silma sümptomid pärast probleemi algega tegelemist iseenesest. Kookosõli tasub käepärast hoida sellegipoolest – kas või silmaümbrusnahal kortsude võimalikult kaua vältimiseks.

Originaalartikkel ja allikas: Susan Patterson ” Coconut Oil: The Top Natural Eye Lubricant”

Samal teemal artiklid:
1. A Pilot Study: The Efficacy of Virgin Coconut Oil as Ocular Rewetting Agent on Rabbit Eyes; Haliza Abdul Mutalib, * Sharanjeet KaurAhmad Rohi GhazaliNg Chinn Hooi, and  Nor Hasanah Safie
2. Novel Antibacterial and Emollient Effects of Coconut and Virgin Olive Oils in Adult Atopic Dermatitis Vermén M. Verallo-Rowell; Kristine M. Dillague; Bertha S. Syah-Tjundawan Dermatitis. 2008;19(6):308-315.
3. Coconut oil was found to be beneficial in female patients with Alzheimer’s dementia. Pubmed Data : Nutr Hosp. 2015 ;32(6):2822-7. Epub 2015 Dec 1. PMID: 26667739 Article Published Date : Dec 31, 2014Authors : Iván Hu Yang, Jose Enrique De la Rubia Ortí, Pablo Selvi Sabater, Sandra Sancho Castillo, Mariano Julián Rochina, Noemí Manresa Ramón, Inmaculada Montoya-Castilla
4. Medium Chain Triglycerides (coconut fat) increase cognitive performance in Alzheimer’s disease.Pubmed Data : Neurobiol Aging. 2004 Mar;25(3):311-4. PMID: 15123336 Article Published Date : Mar 22, 2006Authors : Mark A Reger, Samuel T Henderson, Cathy Hale, Brenna Cholerton, Laura D Baker, G S Watson, Karen Hyde, Darla Chapman, Suzanne Craft
5. Virgin coconut oil is superior to mineral oil in treating atopic dermatitis in a pediatric population.Article Published Date : Dec 09, 2013 Authors : Mara Therese Padilla Evangelista, Flordeliz Abad-Casintahan, Lillian Lopez-Villafuerte
6. Virgin coconut oil consumption reduced the side effects of chemotherapy and helped improve the functional status and the quality of life of breast cancer patients. PubmedData:LipidsHealthDis.2014;13:139.Epub2014Aug27.PMID: 25163649 Article Published Date : Dec 31, 2013 Authors : Kim Sooi Law, Nizuwan Azman, Eshaifol Azam Omar, Muhammad Yusri Musa, Narazah Mohd Yusoff, Siti Amrah Sulaiman, Nik Hazlina Nik Hussain
7. Coconut oil is an effective burn wound healing agent. Pubmed Data : Indian J Pharmacol. 2008 Aug;40(4):144-6. PMID: 20040946 Article Published Date : Aug 01, 2008 Authors : Pallavi Srivastava, S Durgaprasad
8. Coconut oil has antimicrobial activity on Candida species. Pubmed Data : J Med Food. 2007 Jun;10(2):384-7. PMID: 17651080 Article Published Date : Jun 01, 2007 Authors : D O Ogbolu, A A Oni, O A Daini, A P Oloko
9. Virgin coconut oil reduces total cholesterol, triglycerides, phospholipids, LDL, and VLDL cholesterol levels and increased HDL cholesterol in serum and tissues. Pubmed Data : Clin Biochem. 2004 Sep;37(9):830-5. PMID: 15329324 Article Published Date : Sep 01, 2004 Authors : K G Nevin, T Rajamohan
10. Virgin coconut oil is safe and effective in reducing visceral adiposity in obese, though healthy, men.PubmedData:ISRNPharmacol.2011;2011:949686.Epub2011Mar15.PMID: 22164340 Article Published Date : Jan 01, 2011 Authors : Kai Ming Liau, Yeong Yeh Lee, Chee Keong Chen, Aida Hanum G Rasool
11. Oil pulling using coconut oil could be an effective adjuvant procedure in decreasing plaque formation and plaque induced gingivitis. Pubmed Data : Niger Med J. 2015 Mar-Apr;56(2):143-7. PMID: 25838632 Article Published Date : Feb 28, 2015 Authors : Faizal C Peedikayil, Prathima Sreenivasan, Arun Narayanan
12. Coconut oil is superior to mineral oil in treating dry skin. Pubmed Data : Dermatitis. 2004 Sep ;15(3):109-16. PMID: 15724344 Article Published Date : Aug 31, 2004 Authors : Anna Liza C Agero, Vermén M Verallo-Rowell
13. Virgin coconut oil could be an efficient nutraceutical in preventing the development of diet induced insulinresistance and associated complications. Pubmed Data : J Food Sci Technol. 2016 Jan ;53(1):895-901. Epub 2015 Sep 22. PMID: 26788013 Article Published Date : Dec 31, 2015Authors : Arunaksharan Narayanankutty, Reshma K Mukesh, Shabna K Ayoob, Smitha K Ramavarma, Indu M Suseela, Jeksy J Manalil, Balu T Kuzhivelil, Achuthan C Raghavamenon
14. Coconut oil has anti-inflammatory, analgesic and antipyretic activities. Pubmed Data : Pharm Biol. 2010 Feb;48(2):151-7. PMID: 20645831 Article Published Date : Feb 01, 2010 Authors : S Intahphuak, P Khonsung, A Panthong
15. Coconut water and coconut milk have antiulcerogenic activity. Pubmed Data : Phytother Res. 2008 Jul;22(7):970-2. PMID: 18521965 Article Published Date : Jul 01, 2008 Authors : R O Nneli, O A Woyike
16. Coconut kernel protein favorably modifies the effect of coconut oil on serum lipids. Pubmed Data : Plant Foods Hum Nutr. 1999;53(2):133-44. PMID: 10472790 Article Published Date : Jan 01, 1999
Authors : K G Padmakumaran Nair, T Rajamohan, P A Kurup
17. Wet process coconut oil extraction is superior to dry extraction in improving lipid metabolic and antioxidant status in cholesterol coadministered rats. Pubmed Data : Can J Physiol Pharmacol. 2009 Aug;87(8):610-6. PMID: 19767885 Article Published Date : Aug 01, 2009 Authors : K Govindan Nevin, Thankappan Rajamohan
18. Coconut oil reduces prostate weight to body ratio. PubmedData:JPharmPharmacol.2007Jul;59(7):995-9.PMID: 17637195 Article Published Date : Jul 01, 2007 Authors : María de Lourdes Arruzazabala, Vivian Molina, Rosa Más, Daisy Carbajal, David Marrero, Víctor González, Eduardo Rodríguez
19. Oil pulling can be explored as a safe and effective alternative to Chlorhexidine. Pubmed Data : J Contemp Dent Pract. 2016 ;17(1):38-41. Epub 2016 Jan 1. PMID: 27084861 Article Published Date : Dec 31, 2015 Authors : Mamta Kaushik, Pallavi Reddy, Roshni Sharma, Pooja Udameshi, Neha Mehra, Aditya Marwaha
20. Coconut and olive oil consumption is associated with higher levels of testosterone and antioxidants in the testes of rats. Pubmed Data : Phytother Res. 2010 Feb;24(2):163-8. PMID: 18549927 Article Published Date : Feb 01, 2010 Authors : Graciela E Hurtado de Catalfo, María J T de Alaniz, Carlos A Marra
21. Coconut oil is an effective burn wound healing agent. Pubmed Data : Indian J Pharmacol. 2008 Aug;40(4):144-6. PMID: 20040946 Article Published Date : Aug 01, 2008 Authors : Pallavi Srivastava, S Durgaprasad
22. Coconut oil is traditionally used in Indonesian folk medicine for wound management. Pubmed Data : Chirurg. 2002 Apr;73(4):387-92. PMID: 12063927 Article Published Date : Apr 01, 2002 Authors : M Sachs, J von Eichel, F Asskali

Dr. Oz. ” Coconut Oil-Health Benefits”

Home » Kookosõli – kas parim looduslik silmade niisutaja?

KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?

Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.

Teemad

Klientide kogemused

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

TOO ELLU SELGUST!

Prillivaba elu esimeseks sammuks on Flow 2.0 silmauuring, kus saad teada oma sobivuse silmade laseroperatsiooniks.

Happy young couple standing in the park, delighted with their new vision without glasses and contact lenses, pointing to the right at the text box.