Lahendus kuivsilmsusele
Lahendus kuivsilmsusele – 8–10 klaasi vett päevas
Kuiva silma sündroom on kõige sagedasem silmahaigus, mis põhjustab ärritust ja ebamugavust ning võib nägemist tõsiselt häirida, mõnikord isegi vähendada. Umbes viis miljonit üle 50-aastast ameeriklast kannatavad mõõduka kuni tõsise kuivsilmsuse käes ning kümnetel miljonitel esineb haigus kergel kujul või hooti.
Üks suur süüdlane, kellele näpuga näidata, on nägemist korrigeeriv LASIK-lõikus, mille tõttu esineb kuivsilmsus 20–40 protsendil patsientidest kuue kuu jooksul pärast protseduuri. Arvestades seda, et igal aastal tehakse umbes miljon LASIK-lõikust, on kuivsilmsuse käes kannatavate inimeste arv suur ning mõnikord võivad sümptomid kesta väga kaua ja inimese elukvaliteeti oluliselt langetada.
Milline on ravi?
Ravivõimalusi on mitmesuguseid, millest kõige levinumad on ilmselt silmatilgad ja suukaudsed ravimid. Kunstlikele pisaratele kulutatakse maailmas miljoneid dollareid ja kuigi need tõeopoolest haigusnähte leevendavad, ei leidu siiani ühtki lahendust, mis inimest lõplikult terveks raviks. Ja kui juhtub, et ravimid leevendust ei too, proovivad arstid pisarakanalid kinni panna, mis võib põhjustada uusi komplikatsioone nagu kanalite migreerumine ja pisarate eritumine näole. Sel juhul tuleb kanalid kirurgilisel teel eemaldada. Mõnikord aga põletatakse või õmmeldakse kanalid kohe alguses kinni … mis kõlab iseenesest nii õõvastavalt, et tekib küsimus – kas tõesti ei leidu tänapäeval probleemile paremat lahendust?
Leidub küll. Tagajärgedega tegelemise asemel aitab probleemi ennetamine ja nagu paljud teisedki tervisehädad, saab ka kuivsilmsus alguse valest või puudulikust toitumisest. Üks olulisimaid toitaineid, mille puudumine paksu pahandust võib teha, on A-vitamiin. Näiteks on leitud, et arengumaades võib A-vitamiini puudus alata kuiva silma sündroomina, mis järjest süvenedes muutub ennetatava nägemiskaotuse peamiseks põhjuseks. A-vitamiini puudust ei kohta seevastu peaaegu kunagi arenenud riikides, välja arvatud muidugi juhul, kui inimene meelega A-vitamiinivaest dieeti ei pea või tahtmatult seda sisaldavaid toiduaineid ei tarbi.
Kui tähtis siis ikkagi A-vitamiini tarbimine on?
Ilmekas näide pärineb 60-ndatest, mil avaldati uudis mehest, kes toitus viis aastat vaid leivast ja laimimahlast ning kaotas selle tagajärel nägemise. Või veel hullem – ühe pruunist riisist ja taimeteest toituva sekti liige ei kaotanud vaid nägemist, vaid ka silmad üleüldiselt – need sõna otseses mõttes sulasid ja varisesid kokku. Leidub ka paar juhtumiuuringut, kus autismi põdevad lapsed keeldusid söömast midagi muud peale friikartulite, peekoni, mustikamuffinite ja karastusjoogi ning neil tekkis A-vitamiini puudulikkus. Teada on ka juhtum Bronxist, mis pandi kirja taimetoidust põhjustatud A-vitamiini puudulikkusena, kuid tegelikult keeldus laps juurvilju söömast ja tarbis vaid kartulikrõpse, õhitud riisist hommikusöögihelbeid ja mahlajooke. Tema vanemad lihtsalt ei osanud last puu- ja juurvilju sööma meelitada ning põhjustasid sellega lapsele tõsise tervisehäire.
Abi taimetoidust
Tõepoolest – taimetoit põhjustab kõike muud kui A-vitamiini puudulikkust ja see on lausa soovitatav kuivsilmsuse põdejatele, kontaktläätsede kandjatele ja teistele, kes soovivad oma pisaranäärmed tööle panna. Kuiva silma sündroomi korral tuleb vähendada proteiini, rasva ja kolesterooli sisaldavate toitude tarbimist ning süüa rohkem süsivesikuid ja A-vitamiini sisaldavaid toite nagu punased, oranžid, kollased ja tumerohelised juurviljad, samuti tsinki ja foolhapet sisaldavaid täisteravilju, ube ja tooreid juurvilju (eriti spinatit), tarbida piisavalt B6 ja kaaliumit, mida leidub pähklites, banaanis ja ubades, samuti piisavalt C-vitamiini (tsitruselistes), vältida alkoholi ja kofeiini, vähendada suhkru ja soola sisaldust toidus ning juua päevas kuus kuni kaheksa klaasi vett.
Parim ennetus on seespidine niisutus
Teame ju kõik, et vedelikukaotus jätab suu kuivaks, aga kas ka silmad? Mõneti küll. Teadlased on leidnud, et vedelikukaotuse korral väheneb pisarate tootmine samamoodi nagu sülje kogus suus. Mida vähem vedelikku kehas on, seda kontsentreeritum on uriin ning ka pisaravedelik. Protsessi saab hõlpsalt ümber pöörata – tuleb lihtsalt rohkem vett tarbida. Eksperdid soovitavad naistel juua päevas kaheksa ja meestel kümme klaasi vett – kui see kuivsilmsust päris ära ei võta, siis sümptomeid leevendab ja ebamugavust vähendab kahtlemata.
KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?
Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.