Milia. Kõiki näonaha valgeid vistrikuid ei saa liigitada akneks
Mitte kõik valged vistrikud näol pole akne – võib-olla me räägime miiliast, mis
ilmuvad peamiselt rühmadena, peamiselt silmade ja nina ümbruses, samuti lõual ja põskedel ning on väliselt vistrikuga sarnased. Milia võib ilmneda igas vanuses, kuid on eriti levinud vastsündinutel, mistõttu neid nimetatakse beebiakneks (vastsündinud akne). Kuid erinevalt aknest on miilia dermatoloogiline probleem vähem keeruline.
Mille poolest erineb milia aknest?
Milia tekib siis, kui surnud naharakud või keratiin (nahas ja juustes leiduv valk) kogunevad naha alla, moodustades vistrikutaolise moodustise. Selle nähtuse põhjused pole teada, kuid võib väita, et milia erineb aknest selle poolest, et viimaseid stimuleerivad hormoonid ja need võivad muutuda põletikuliseks.
Liigne päike aitab kaasa miilia väljanägemisele, sest muudab naha karedamaks ja kuivemaks, mistõttu surnud rakkudel on raskem tõusta naha pinnale, et ühtlaselt jaotuda. Seega tekivad naha alla keratiniseeritud rakkude kogumid ja selle tulemusena moodustuvad miiliad. Kuna milia ei ole valus, ei jäta nahale arme ja kaob sageli iseenesest, ei ole enamikul juhtudel ravi vaja.
Professionaalil on neid üsna lihtne eemaldada.
Tavaliselt möödub akne mõne nädala jooksul pärast sündi. Täiskasvanute jaoks võib aga miilia olla esteetiline probleem, mistõttu on mõttekas miilia eemaldada. Milia esineb kõige sagedamini silmalaugudel, kuid muretsemiseks pole põhjust, sest neid saab eemaldada naha- või silmaarst, kes on spetsialiseerunud iluoperatsioonile.
Milia eemaldamiseks kasutatakse keemilist koorimist, laseroperatsiooni, krüoteraapiat (külmutamine) ja diatermiat (kuumtöötlus). Milia näol (põskedel, lõual või ninal) saab kodus eemaldada steriliseeritud nõela, lantseti või komedoonieemaldajaga.
Ettevaatust: silmaümbruse miiliat peaks alati nägema arst.
Komedoonid on ummistunud naha rasunäärmed, mis on akne esmased tunnused. Komedoonide eemaldamise tööriist on pliiatsi kujuga, mille ühes otsas on terav lansett, teises aga ümmargune ekstraktor, mis aitab eemaldada nii akne põletikukolde kui ka miiliasisu.
Enne milia eemaldamist komedooni tööriistaga tuleb see desinfitseerida. Ja kuigi see on mugav ja tõhus kodune vahend, siis kui probleem lokaliseerub silmaümbruses, ei tohiks seda kasutada. Kui soovid vabaneda silmaümbruse miiliast, tuleks kindlasti konsulteerida eriarstiga, et esteetilise probleemi lahendamise asemel ennast mitte kahjustada.
KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?
Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.