Madal D-vitamiinitase veres toob prillid
2016 a. novembris avaldatud Korea teadustöö toob välja, et krooniliselt madal D-vitamiinitase veres tekitab lühinägelikkust ja inimestel, kes viibisid päevas viis ja enam tundi päikese käes, esines miinusprille harvem.
Võrreldi kahe grupi inimeste vereseerumi 25-hydroxyvitamine D taset. Esimesse gruppi kuulusid inimesed, kes viibisid õues igapäevaselt vähem kui 2 tundi päevas ja teises grupis olid inimesed, kes viibisid igapäevaselt õues 5 ja enam tundi. Pika ja põhjaliku uuringu lühike kokkuvõte on see, et need, kes viibisid õues viis ja enam tundi, nende D-viitamini tase veres oli kõrgem ning teadlased seostasid seda väiksema lühinägelikkuse esinemisega.
See uuring kinnitab kahte teist fenomeni, milleks esimene on Austraalia ja seal elavad noored inimesed, kellel esineb arenenud maailmariikides rekordiliselt madal müoopia esinemise sagedus s.o. vaid 13 % on vajalikud miinusprillid või kontaktläätsed, selleks et kaugele selgesti näha. Teada on fakt, et Austraalias viibivad lapsed ja noored enamuse aja õues olles. Teine fenomen on Singapur, kus 97 % 18-aastastel noortel esineb miinus refraktsiooniviga ehk lühinägelikkus ning nad peavad kasutama prille, kontaktläätsesid või läbima laseroperatsiooni. Singapuri lapsed on väga kodulembelised, tarbivad palju rämpstoitu, armastavad aega veeta arvutimängude ja sotsiaalmeedia seltsis, parasjagu, kui nad just ei tegele õppetööga, mis algab süstemaatiliselt juba teisest eluaastast.
Soovitame KSA Silmakeskuse klientidel pidada silmas, et nad julgustaks oma lapsi veetma igapäevaselt vähemalt 1-2 tundi värskes õhus. Paljud lapsevanemad kratsivad kukalt, kuidas see on 21. sajandi Eesti Vabariigis võimalik, kuid sellised lihtsad võtted nagu näiteks hommikuti mitte viia lapsi kooli autodega vaid õhutama neid minema kooli, kas bussi või rattaga. Samuti tuleks julgustada noori liikuma iseseisvalt kodu ja trennide vahel ning tegeleda hobide või spordialadega, mis leiavad aset vabas õhus näiteks matkamine, õues mängimine, kõndimine, koeraga jalutamine, suusatamine, purjetamine või jalgrattasõit. Lisaks sellele soovitame mitte osta lastele varajases nooruses nutitelefone ja tahvelarvuteid, peale selle, et need vidinad röövivad neilt lapsepõlve, tekitavad nad taskus korraliku EML kiirgusfooni, mis omakorda mõjutavad negatiivselt keha ja vaimu biorütme.
Paljud arstid ja teadlased väidavad, et D-vitamiin ei ole tegelikult vitamiin, vaid hormoon, mida keha ise toodab kui viibitakse UV kiirte toime all. Solaariumid on viimastel aastatel saanud kõvasti kriitikat, kuna on avastatud seos nahavähi ja solaariumi kasutamise vahel, kuid paljude uuringute puhul on hiljem välja tulnud, et selge seos nahavähi ja solaariumi vahel esineb eeskätt solaariumi liigtarvitajate hulgas, kellel on lisaks veel muud halvad harjumused nagu alkoholi liigtarbimine, suitsetamine ja krooniline unevõlg. Kui olla mõistlik ja tasakaalukas, on solaarium hea, ökonoomne ja palju keskonnasõbralikum alternatiiv kui lendamine novembris ja detsembris spetsiaalselt nädalaks päikeserannikule.
Juhul, kui päike ões paistab, soovitame teha väike paus, minna välja, käärida käised ülesse, sulgeda silmad ja lasta lihtsalt päikesekiirtel end 15 minutit paitada… ja nagu targad naised Costa-Ricas tavatsevad öelda: “Ära jookse liiga kiiresti, sest nii võid magada oma elu maha :)”
Originaalartikkel: “Serum 25-hydroxyvitamin D level is associated with Myopia in the Korea National Health and Nutrition Examination Survey” Section Editor(s): Campbell., GrantKwon, Jin-woo MD; Choi, Jin A MD, PhD; La, Tae Yoon MD, PhD
KAS SOBID LASEROPERATSIOONIKS?
Võta 1-2 minutit, tee kiirtest ja saad teada! Kui vastus on positiivne, kutsume sind sobivusuuringule TASUTA.